Dacă pentru belgieni nu au existat mari emoții, ei având nevoie de un singur punct pentru a-și asigura primul loc, la Copenhaga meciul dintre Rusia și Danemarca a fost mult mai intens.

Rusia - Danemarca

Rușii au început meciul cu o posesie foarte slabă, jocul fiind condus de danezi. În prima repriză, Danemarca a avut o posesie de 67%, iar rușii au tras de timp încă din minutul 25.
Campionatul European UEFA
"Sper că a fost ultima dată!" Kjaer, dezvăluiri despre momentele de coșmar prin care a trecut
19/08/2021 LA 18:22
În minutul 38, Damsgaard a reușit un șut superb, inspirat parcă din execuțiile lui Eriksen și danezii conduceau la pauză cu 1-0.
Repriza a doua a început cu o posesie mai bună pentru ruși, dar tot Danemarca a marcat. Poulsen a profitat de o gafă incredibilă a apărării Rusiei și a înscris pentru 2-0.
Arbitrul a acordat ușor un penalty pentru Rusia în minutul 67 și Dzyuba a redus din handicap, revenind în meci.
Danezii s-au dezlănțuit cu 10 minute înainte de final și au marcat de două ori în 3 minute prin Christensen și Maehle.
Scor final, Rusia - Danemarca 1-4 și danezii merg în optimi, iar Rusia este eliminată. Danemarca va juca în optimi cu Țara Galilor, pe 26 iunie, la Amsterdam.

Finlanda - Belgia

Deja calificată în optimi, pentru Belgia se punea doar problema locului pe care îl ocupa în grupa B. Trupa lui Hazard și Lukaku avea nevoie de un singur punct pentru a rămâne pe primul loc.
Deși cu vedetele De Bruyne, Lukaku, Eden Hazard sau Courtois, belgienii au deschis scorul abia în minutul 74 prin Vermaelen. Totuși, Hradecky a fost creditat cu autogol.
10 minute mai devreme a înscris și Lukaku, dar reușita lui a fost anulată pentru ofsaid.
Lukaku a înscris din nou însă în minutul 81 și de data aceasta un gol valabil.
Scor final, Finlanda - Belgia 0-2. Belgienii termină pe primul loc grupa și așteaptă adversara din optimi, locul 3 din grupa A/D/E/F (duminică, 27 iunie, ora 22:00, Sevilla).
Clasament Grupa B
  • 1. Belgia 9p (7-1)
  • 2. Danemarca 3p (5-4)
  • 3. Finlanda 3p (1-3)
  • 4. Rusia 3p (2-7)
Un fotbalist al Angliei a jucat cu coastele rupte faze finale de la Euro 2020! Cum a fost posibil
20/07/2021 LA 20:50
Pariul incredibil al lui Buffon: "El ar trebui să fie Balonul de Aur 2021"
18/07/2021 LA 09:11