Euro 2020 | Ungaria, revenire miraculoasă! Scoția, calificare la penalty-uri! Rezultatele serii

Actualizat 13/11/2020 la 08:23 GMT+2

În sfârșit se cunosc toate echipele naționale calificate la Campionatul European de vara viitoare.

Dominik Szoboszlai of Hungary celebrates at the full time whistle during the UEFA EURO 2020 Play-Off Final between Hungary and Iceland at Puskas Arena on November 12, 2020 in Budapest, Hungary

Spectacolul și tensiunea au atins cote maxime în cele 4 meciuri de baraj disputate aseară, în urma cărora Macedonia de Nord, Slovacia, Scoția și Ungaria și-au asigurat locul la turneul final de vara viitoare.
Cele 4 meciuri de baraj au fost extrem de echilibrate, iar două dintre ele au depășit primele 90 de minute: Irlanda de Nord și Slovacia au intrat în extra-time, în timp ce Serbia și Scoția au ajuns la loviturile de departajare.
Macedonia de Nord a fost prima națională care și-a asigurat aseară locul la Euro 2021, după ce a învins Georgia, scor 1-0. Pandev a înscris unicul gol al partidei în minutul 56, după o combinație cu Nestorovski în careul gazdelor.

Euro 2020 | Ungaria, revenire miraculoasă în minutele 88 și 90+2

Șocul serii a avut loc la Budapesta, unde naționala Ungariei a întors scorul într-o manieră incredibilă, în duelul decisiv cu Islanda, echipa care a eliminat România în semifinalele barajului.
Nordicii au început excelent meciul, iar Sigurdsson a deschis scorul în minutul 11. Mijlocașul lui Everton a executat o lovitură liberă peste zid, iar portarul Ungariei a scăpat neașteptat mingea printre degete.
Golul lui Sigurdsson părea să fie îndeajuns ca să o califice pe Islanda la un nou Campionat European, însă lucrurile s-au schimbat complet în minutul 88, când Loic Nego a restabilit egalitatea. Fundașul Ungariei, introdus în minutul 84, a rămas cu mingea la picior, în mod norocos, în careul nordicilor și a finalizat cu un șut la colțul lung.
Miracolul de la Budapesta s-a petrecut în minutul 90+2, când puștiul-minune Szoboszlai a înscris golul calificării, după o acțiune personală fabuloasă. Mijlocașul lui Salzburg a sprintat fulgerător către careul Islandei, pornind de la mijlocul terenului, și l-a învins pe goalkeeper cu un șut violent, pe jos, lângă bară.
A fost golul prin care Ungaria și-a asigurat locul la Euro 2021, turneu pe care îl va găzdui și Budapesta. Naționala maghiară va juca într-o grupă infernală, cu Portugalia, Franța și Germania.

Euro 2020 | Scoția, calificată la loviturile de departajare

Naționala Scoției, condusă de căpitanul Andrew Robertson, fundașul lui Liverpool, a obținut calificarea la Euro la "loteria penalty-urilor". După primele 90 de minute, scorul a fost 1-1. Christie a deschis scorul pentru Scoția în minutul 52, când a găsit plasa porții cu un șut din întoarcere, de la marginea careului.
Serbia a egalat dramatic în ultimul minut de joc, când Jovic a reluat excelent cu capul, după un corner executat de Mladenovic. Atacantul lui Real Madrid a finalizat cu o execuție cu pământul, la care portarul scoțian n-a mai putut interveni.
Tabela a rămas intactă în extra-time, iar echipa calificată s-a decis la loviturile de departajare. Ambele naționale au transformat în primele 4 serii, punând presiune uriașă pe ultimii doi executanți: McLean, de la scoțieni și Mitrovic, de la sârbi. McLean a fost primul care a executat și a reușit să înscrie.
Mitrovic n-a avut același noroc și a ratat, iar Scoția s-a calificat la Campionatul European.

Euro 2020 | Slovacia, gol decisiv în extra-time

La rândul lor, Irlanda de Nord și Slovacia au oferit un meci interzis cardiacilor. Slovacia a deblocat tabela în minutul 17, când Kucka a scăpat pe contraatac, după o dezorganizare a gazdelor, și l-a învins pe goalkeeper cu un șut la colțul scurt.
Irlanda de Nord a restabilit egalitatea cu două minute înainte de finalul partidei, ajutată de Skriniar. Fundașul slovac și-a trimis mingea ghinionist în proprie poartă, după o centrare expediată în careu de McNair.
Meciul a intrat în extra-time, unde Slovacia a avut ultimul cuvânt de spus. Duris a luat o acțiune pe cont propriu și a adus calificarea naționalei sale cu un șut violent la colțul scurt, de la marginea careului.