Cu un atac stelar, format din Sancho, Kane și Sterling, Anglia a mers la Praga să obțină măcar un punct, ceea ce i-ar fi securizat poziția de lider în grupă.
Partida a început perfect pentru Kane&Co, golgheterul lui Spurs marcând din penalty încă in minutul 5. Abia au apucat oaspeții să se bucure, că fundașul central Brabec a restabilit egalitatea, la capătul unei faze fixe.
În ciuda diferenței de valoare, echipa mai periculoasă a rămas Cehia, Pickford, cu 6 parade, fiind probabil cel mai bun om din tabăra englezilor. Partida părea să se îndrepte spre o remiză echitabilă, însă Ondrasek a însris un gol extrem de important, cu 5 minute înainte de final. Trebuie spus că la această fază englezii au protestat, cerând un fault în atac în momentul în care cehii au recuperat mingea.
Calificările pentru Cupa Mondială UEFA
Ar mai trebui să intre naționale precum San Marino în "groapa cu lei"?
16/11/2021 LA 10:54
Cu victoria din această seară, Cehia urcă pe locul secund, având același număr de puncte cu Anglia,12, dar un meci în plus disputat. În mod normal "Three lions" nu vor avea emoții să câștige grupa, mai ales că la directele cu Cehia stau mai bine. În tur, trupa lui Southgate i-a administrat oponentei o corecție severă, scor 5-0.

Fanii englezi și-au făcut de cap

Poliția din Praga a avut mult de furcă pentru a preîntâmpina actele huliganice ale suporterilor englezi.
Mulți dintre fani au venit la meci sub influența băuturilor alcoolice și au ținut să provoace forțele de ordine. S-a ajuns chiar la conflicte fizice, un huligan englez fiind transortat la spital după ciocniri.10 alți suporteri veniți din Regat au fost arestați de poliția cehă.

• Ucraina - Lituania 2-0
Harry Kane s-a dezlănțuit și l-a pus în "dificultate" pe Gareth Southgate în fața lui Wayne Rooney
16/11/2021 LA 08:34
Harry Kane a doborât mai multe recorduri, după ce a marcat de 4 ori într-o repriză pentru Anglia
15/11/2021 LA 21:03