Finlandezii au deschis scorul după doar trei minute, prin mijlocaşul Kaan Kairinen, care a fost găsit liber în faţa porţii.
România a revenit rapid în joc graţie lui Valentin Mihăilă. Jucătorul de la Universitatea Craiova a restabilit egalitatea în minutul 8, după un şut excelent de la marginea careului. În minutul 16, Mihăilă a înscris din nou, cu un nou şut la colţul lung, însă din interiorul careului.
Scorul pauzei a fost stabilit de acelaşi Valentin Mihăilă. În minutul 45+5, jucătorul Universităţii Craiova a înscris din nou, după ce a beneficiat de o centrare expediată de George Ganea.
U-21 Euro
România - Germania 0-0 | Discursul impresionant al lui Mutu, chiar pe teren
31/03/2021 LA 06:37
După pauză, Mihăilă a reușit al patrulea gol, în minutul 78, stabilind scorul final al partidei, 4-1.
În urma acestui rezultat, România U21 a reușit a treia victorie din cele patru meciuri disputate în actuala campanie de calificare și a urcat pe locul 2 în grupa 8 de calificare la EURO 2021, cu 9 puncte.

ROMÂNIA U21 - FINLANDA U21 4-1 | Desfășurarea meciului

Min 90 Final de meci. Victorie importantă pentru tricolorii lui Rădoi.
Min 83 --->> Ciobotariu intră în locul căpitanului Pașcanu.
Min 81 Ciobanu execută înșelător o lovitură liberă, Chindriș e aproape să devieze, dar de la margine se ridică fanionul.
Min 78 GOOOOOOOOOOOL Mihăilă, GOOOOOOOOOOOOOL România. După o centrare deviată de pe stânga, minunea Craiovei își desăvârșește opera.
Min 77 Mihăilă își pune încă o dată în valoare viteza impresionantă, dar șutul său e scos in-extremis, în corner, de portarul advers.
Min 74 Pașcanu are o intrare imprudentă și este avertizat cu un cartonaș.
Min 70 Oksanen este și el sancționat de arbitru cu un galben.
Min 67 Kallman este avertizat cu un cartonaș galben.
Min 65 --->> Și George Ganea este schimbat. În locul lui e trimis Adrian Petre, fotbalist la care ne așteptam să fie titular.
Min 64 --->> Dennis Man este înlocuit cu George Cristian Merloi, în timp ce Moruțan îi lasă locul lui Darius Olaru.
Min 59 Meciul s-a liniștit. Există mult tupei și curaj din partea celor două echipe, dar atacurile se opresc la maximul 30 de metri de porțile celor doi portari.
Min 54 Dennis Man iese la rampă în această repriză. După un dribling spectaculos, pasează excelent pentru Moruțan, dar acesta este deposedat.
Min 50 Dennis Man își încearcă șansa cu un șut de la 20 de metri. Mingea trece la aproximativ 20 de centimetri de bara dreaptă a porții lui Jääskeläinen.
Min 46 A început repriza secundă.
Min 45+5 Pauză în partida de la Voluntari. România a revenit superb, deși apărarea a părut în multe rânduri depășită.
Min 45+4 GOOOOOOL România. După o centrare de pe dreapta, Mihăilă trimite balonul în poartă, reușind cu siguranță cele mai bune 45 de minute din carieră!
Min 45+2 Vlad iese perfect și reține din fața lui Källman. Dacă goalkeeperul vicecampioanei nu era pe fază, nordicii ar fi egalat cu siguranță.
Min 41 Mihăilă înscrie din nou, dar de la margine se ridică fanionul pentru o poziție de off-side. Reluarea indică o fază foarte grea, părând mai degrabă că fotbalistul lui Rădoi se afla în poziție regulamentară în momentul pasei.
Min 40 Niciun cartonaș galben încă, deși finlandezii joacă foarte dur. Acum Chindriș se resimte și are nevoie de îngrijiri medicale.
Min 34 Și Moruțan acuză o accidentare, dar, după ce primește îngrijiri, pare că va putea continua.
Min 33 --->> Boboc nu mai poate continua și e înlocuit de Ricardo Grigore.
Min 31 Șut periculos al lui Soisalo, care profită de erorile din defensiva noastră. Mingea trece pe lângă, dar dacă ar fi fost cadrată cu siguranță Andrei Vlad ar fi fost doar un simplu spectator.
Min 28 Ocazie pentru nordici. Mingea ajunge la Källman, în centrul careului, care scapă de marcaj. Din fericire, preluarea vârfului oaspeților e slabă și tricolorii câștigă posesia.
Min 21 Tricolorii sunt în control total, după un început extrem de ezitant. Acum finlandezii acuză șocul, greșind foarte multe pase simple.
Min 16 GOOOOOOOOOOOOOL Mihăilă!!! Rațiu recuperează excelent un balon, la o fază periculoasă a Finlandei, iar tricolorii pornesc pe contra-atac. Mingea ajunge din nou la Mihăilă, care e probabil cel mai în formă jucător al României. Atacantul de bandă prinde un nou șut de excepție și România trece în avantaj.
Min 11 Moruțan cere o lovitură liberă, după o combinație de efect a lui Mihăilă cu Ganea. Arbitrul lasă jocul să continue, iar reluarea îi dă dreptate. Jucătorul de la FCSB a alunecat.
Min 8 GOOOOOOOOOOOOOOL România! GOOOOOOOOOOOOOL Mihăilă!!! Jucătorul Craiovei e angajat în adâncime și, după o fentă, trage fără speranțe la colțul lung, de la 22-23 de metri. Un gol fantastic pentru jucătorul despre care se spune că are o ofertă de 5 milioane de euro.
Min 7 Tot nordicii sunt mai periculoși, dar Chindriș se descurcă excelent. Echipa noastră pare marcată de faptul că oaspeții au deschis scorul atât de repede.
INFO: Emulația creată de echipa lui Rădoi la Campionatul European se simte. Stadionul este trei sferturi plin și există o importantă galerie a micilor tricolori care cântă fără încetare.
Min 3 GOL Finlanda. Oaspeții deschid scorul la prima acțiune de atac. Scăpat din marcaj de Moruțan, Kairinen înscrie nestingherit, după o pasă din partea dreaptă. Greșeli imense în apărarea tricolorilor.
Min 1 A început partida de la Voluntari.
Iată echipele de start:
  • România U21: A. Vlad - Rațiu, Chindriș, Pașcanu, Boboc - Ciobanu, Oaidă, Moruțan - Man, G. Ganea, Mihăilă
    Rezerve: Aioani, Itu, R. Grigore, A. Petre, D. Ciobotariu, D. Olaru, Merloi, Șt. Vlădoiu, R. Moldoveanu
  • Finlanda U21: Jääskeläinen - Halme, Pikkarainen, Sundman - Virtane, Lingman, Kairinen, Valakari, Assehnoun - Soisalo, Källman
    Rezerve: Keto, Hyvärinen, Oksanen, Oksanen, Ylätupa, Vertainen, Häkkinen, Mäenpää, Banza, Kouassivi-Benissan
---------
Pentru prima dată în carieră, Olimpiu Moruțan va purta tricoul cu numărul 10 la naționala României de tineret! Jucătorii și-au ales numerele pentru partidele cu Finlanda și Irlanda de Nord.
1.Andrei Vlad • 2. Radu Boboc • 3. Adrian Șut • 4. Alex Pașcanu• 5. Cătălin Itu • 6. Ricardo Grigore • 7. Valentin Mihăilă • 8. Dennis Man • 9. George Ganea • 10. Olimpiu Moruțan • 11. Adrian Petre • 12. Marian Aioani • 14. Răzvan Oaidă • 15. Andrei Chindriș • 16. George Merloi • 17. Darius Olaru • 18. Andrei Rațiu • Ștefan Vlădoiu • 20. Andrei Ciobanu • 21. Marius Marin • 22. Robert Moldoveanu • 23. Ștefan Târnovanu
-------
Fanii naționalei speră ca discursul lui Mirel Rădoi după ultima victorie a naționalei de tineret să se repete și după partida cu Finlanda din această seara
-------
Jucătorii pregătiți de Mirel Rădoi au câștigat clar primele două partide disputate pe teren propriu în această campanie, contra naționalei Ucrainiei și Irlandei de Nord. Cele două confruntări s-au desfășurat în oglindă: 0-0 la pauză, 3-0 la final pentru "tricolorii mici".
România U21 a mai jucat de două ori în istorie împotriva naționalei de tineret a Finlandei, în preliminariile Campionatului European din 2006. Pe atunci, naționala noastră se impunea la limită în ambele meciuri disputate împotriva nordicilor. Ciprian Vasilache reușea să aducă victoria naționalei pregătite de Nae Manea la București, pe stadionul din Cotroceni, în timp ce Bănel Nicoliță reușea să înscrie unicul gol al meciul retur din Finlanda.
La 14 ani de la acea "dublă", naționala de tineret a României se luptă pentru o nouă calificare la turneul final, după ce la ultima ediție a reușit să ajungă până în semifinale.
România U21 se află pe locul trei în grupă, la un singur punct în spatele adversarei din această seară. Danemarca est lider, cu maximum de puncte după trei runde.

Lotul convocat de Mirel Rădoi la naționala U21:

• Portari: Andrei Vlad (FCSB), Marian Aioani (Chindia Târgoviște), Ștefan Târnovanu (Poli Iași);
  • Fundași: Andrei Rațiu (Villarreal), Radu Boboc (Viitorul Constanța), Andrei Chindriș (FC Botoșani), Denis Ciobotariu (Dinamo), Ricardo Grigore (Dinamo), Alexandru Pașcanu (CFR Cluj), Mihai Velisar (Gaz Metan Mediaș);
  • Mijlocași: Cătălin Itu (CFR Cluj), Marius Marin (Pisa), Andrei Ciobanu (Viitorul Constanța), Darius Olaru (Gaz Metan Mediaș), Olimpiu Moruțan (FCSB), Răzvan Oaidă (FCSB), Dennis Man (FCSB), Valentin Mihăilă (Universitatea Craiova), Adrian Șut (Academica Clinceni), George Merloi (Academica Clinceni).
  • Atacanți: George Ganea (Viitorul Constanța), Adrian Petre (Esbjerg), Robert Moldoveanu (FC Dinamo).

U-21 Euro
"Dacă faci 2-2 cu România, vin și te omor!". Ce le-a zis Kuntz germanilor înainte de meci
31/03/2021 LA 05:10