Van Dijk strânge rândurile înainte de duelul cu România, după criticile primite: "Sunt responsabil"
Actualizat 28/06/2024 la 16:50 GMT+3
Virgil van Dijk, căpitanul Olandei, a răspuns criticilor primite în urma prestației sub așteptări a "Portocalei Mecanice" din grupele EURO 2024. Fundașul central și-a asumat responsabilitatea și a dezvăluit ce s-a întâmplat în cadrul echipei în ultimele zile.
Virgil van Dijk
Credit imagine: Getty Images
Olanda va fi adversara României în optimile de la EURO 2024. Echipa antrenată de Ronald Koeman a ajuns în faza eliminatorie a Campionatului European ca cea mai bună echipă dintre selecționatele care au terminat pe locul 3.
Singura victorie a "Portocalei Mecanice" în grupa D a fost obținută în fața Poloniei, ultima clasată. Golul lui Wout Weghorst de pe final a adus cele 3 puncte, după care olandezii au remizat cu Franța și au pierdut în fața Austriei.
Selecționata Țărilor de Jos a fost aspru criticată pentru jucul prestat în ultimul meci din grupe, care i-a lăsat pe locul 3. Printre jucătorii cei mai criticați a fost chiar căpitanul Virgil van Dijk, cel care a greșit la golul victoriei marcat de Sabitzer, ținându-l în joc pe austriac.
Fostul internațional olandez, Rafael van der Vaart, a avut o remarcă dură la adresa fundașului de la Liverpool: "Am jucat la fel cum a vorbit Van Dijk. Am fost nevoiți să vedem o evoluție rușinoasă. Căpitanul echiei noastre trebuie să arate mai multă pasiune", a declarat fostul mijlocaș, citat de Mirror.
Citește și:
Van Dijk: "Mă învinovățesc și eu, nu sunt nebun"
Criticile au ajuns inevitabil și la căpitaunl olandezilor, iar acesta și-a asumat responsabilitatea pentru prestațiile echipei din cele 3 meciuri jucate până acum. Acesta încearcă să strângă rândurile înaintea confruntării din optimi cu România:
"Nu încape îndioală că trebuie să îmi asum responsabilitatea. Am vorbit mult în ultimele 48 de ore și s-au aruncat câteva cuvinte grele. Așa ceva este necesar, pentru că ceva cu siguranță s-a întâmplat. Cred că a ajutat, dar este timpul să arătăm asta.
Mă învinovățesc și eu, nu sunt nebun. Știu cân lucrurile trebuie îmbunătățite. La asta lucrez, doar așa poți să devii mai bun. Ultimul meci clar nu a fost cel mai bun pentru mine. Totuși, nu s-a întâmplat prea des în acest sezon. Este important pentru mine să se oprească acum, de asta sunt responsabil. Această responsabilitate este mare, mai ales la echipa națională. Critica mă afectează. Pot să fiu mai bun, marți o voi dovedi", a declarat Van Dijk, conform sursei citate.
România revine în faza eliminatorie a unui turneu final pentru prima oară după 24 de ani, iar elevii lui Edi Iordănescu vor înfrunta Olanda în optimile de la EURO 2024. "Tricolorii" se vor întoarce la Munchen, locul unde aceștia au scris prima pagină a acestei superbe povești din Germania. România - Olanda se joacă marți, de la ora 19:00.
Subiecte asemănătoare
Meciuri asemănătoare
Romania
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/geo/country/flag/large/2244.png)
0
3
Netherlands
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/geo/country/flag/large/2201.png)
Promo
Promo