După pauza generată de meciurile din preliminariile Euro 2016, am avut parte de un final de săptămână cu meciuri extrem de spectaculoase.
În Bundesliga, Bayern a avut nevoie de un penalty acordat în ultimele minute pentru a câștiga partida cu Augsburg în timp ce Dortmund s-a impus fără prea mari emoții la Hanovra. Sunt singurele echipe din campionatul german cu maxim de puncte după 4 etape. La polul opus, Gladbach a cedat pe teren propriu cu Hamburg și a rămas fără vreun punct în acest start de sezon. Stuttgart este în aceeași situație: meci pierdut acum în deplasarea de la Berlin cu Hertha.
Crystal Palace a făcut față presiunii celor de la Man. City până spre final: golul victoriei oaspeților a venit chiar în minutul 90. Trupa antrenată de Manuel Pellegrini are un parcurs fără greșeală în aceste prime 5 runde. Leicester și United completează podiumul din Premier League, formația antrenată de Louis van Gaal ieșind victorioasă din duelul de pe Old Trafford cu Liverpool. Situația e foarte dificilă pentru Chelsea: înfrângere pe terenul lui Everton ceea ce înseamnă că londonezii au rămas cu 4 puncte și au căzut până pe locul 17.
Tensiunea crește în jurul cazului Ousmane Dembele. "Liderii Barcei îl pierd din cauza lor"
În Spania, Real Madrid s-a impus cu 6-0 în deplasarea de la Espanyol iar Cristiano Ronaldo a marcat nu mai puțin de 5 goluri pentru formația din Capitală. Celălalt derby Madrid - Barcelona a fost câștigat de catalani: Neymar și Messi au marcat pentru victoria cu 2-1 împotriva celor de la Atletico. Torres a deschis scorul pentru gazde. Apoi, în celelalte campionate tari ale Europei, Juve nu se regăsește și remizează pe teren propriu contra celor de la Chievo în timp ce PSG a pierdut la rându-i două puncte acasă, într-o partidă tensionată cu Bordeaux.
Momentele importante de la finalul săptămânii pot fi văzute luni spre marți, de la miezul nopții la Eurogoluri pe Eurosport. Tot atunci puteți urmări rezumatul weekend-ului din MLS dar și rubrica Legends, acolo unde sunt aduse în prim plan foste glorii ale fotbalului european. Programul poate fi urmărit online pe Eurosport Player.
Rapid București și CFR Cluj au punctat cu noi achiziții pe piața transferurilor
Dinamo a anunțat azi încă două achiziții! Un portar crescut de PSG vine în Ștefan cel Mare