Europa League LIVETEXT. Stanciu a ratat penalty și apoi a dat pasă de gol

Actualizat 29/10/2020 la 23:44 GMT+2

CFR Cluj-Yoyng Boys Berna este meciul care ne interesează în mod special în această seară de Europa League, dar sunt și alte meciuri în care sunt implicați români. De asemenea, Arsenal, Tottenham, Leicester sau Napoli sunt alte echipe importante care vor intra din nou în scenă în această competiție.

Nicolae Stanciu, mijlocașul celor de la Slavia Praga

Stanciu, penalty ratat și pasă de gol

Nicolae Stanciu a fost introdus în minutul 61 al partidei jucată acasă de Slavia Praga cu Bayer Leverkusen. Doar patru minute mai târziu, românul s-a aflat în centrul atenției, dar nu din motivele dorite: el a irosit șansa echipei sale de a prelua conducera după ce a ratat un penalty.
Stanciu s-a revanșat însă în minutul 80 când a centrat perfect din corner pentru Olayinka, cel care a deschis scorul pentru echipa din Cehia.

AC Milan - Sparta Praga 3-0 LIVETEXT

Min 67. GOOOL MILAN! Diogo Dalot asigură victoria Milanului.
Min 57. GOOOOL MILAN! Diogo Dalot trimite o pasă excelentă cu exteriorul pentru Rafael Leao care trimite apoi mingea în poartă fără probleme din șase metri. Pare că invincibilitatea Milanului va continua.
Min 45. Pauză la Milano. O primă parte controlată de milanezi, care ar fi putut să aibă chiar 2-0 dacă Ibrahimovic nu ar fi trimis în bară din penalty. De cealaltă aprte, cehii nu i-au produs nicio problemă lui Tătărușanu.
Min 24. GOOOL Milan! După o perioadă bună a cehilor, Millan profită și deschide scorul prin Brahim Diaz, după o pasă a lui Ibrahimovic.
Min 10. Italienii domină clar acest început de partidă, dar fără să fie periculoși deocamdată. O seară liniștită până acum pentru Tătărușanu.
Min 1. A început partida de la Milano!
Echipele de start
AC Milan XI: Tatarusanu; Calabria, Kjaer, Romagnoli, Dalot; Tonali, Bennacer; Castillejo, Krunic, Brahim Díaz; Ibrahimovic
Sparta Praga XI: Heca; Sacek, Celutska, Lischka, Hanousek; Pavelka, Travnik, Vindheim; Krejci, Julis, Dockal.

Preview

La numai o săptămână de la debutul acestei ediții, Europa League programează astăzi 24 de partide din etapa a 2-a a fazei grupelor. CFR Cluj a început cu o victorie la Sofia, iar un succes în fața lui Young Boys ar conferi șanse mari de calificare pentru formația lui Dan Petrescu.
Glasgow Rangers, echipa lui Ianis Hagi, va juca acasă cu Lech Poznan, iar colonia românească de la Ludogorets va da peipt cu austriecii de la LASK Linz. AC Milan va juca pe San Siro cu Sparta Praga, iar Tătărușanu ar putea fi din nou titular. Slavia Praga, echipa lui Nicolae Stanciu va avea parte de un meci greu acasă contra lui Bayer Leverkusen.

CFR Cluj-Young Boys! Clujenii au amintiri plăcute cu echipele elvețiene

CFR a început cum nu se poate mai bine această ediție de Europa League, printr-o victorie categorică la Sofia, contra lui CSKA. În aceste condiții, ardelenii așteaptă cu un moral bun meciul cu Young Boys, iar o victorie ar crește considerabil șansele CFR-ului de a se califica din nou în primăvara Europa League.
Pentru elvețieni situația este puțin diferită, deoarece au pierdut în primul meci pe teren propriu în fața Romei, scor 2-1, iar un nou eșec i-ar îndepărta de calificare. Cu siguranță Young Boys își propune victoria în Gruia, dar CFR a demonstrat că în astfel de meciuri contra unor echipe apropiate valoric poate înclina lucrurile în favoarea sa.
Dan Petrescu nu are nici o problemă serioasă de lot înainte de această confruntare și chiar a menajat o parte a echipei în meciul din campionat câștigat cu 1-0 la Voluntari.
În celălalt meci din grupă, AS Roma este mare favorită în fața bulgarilor de la CSKA, echipă care și-a arătat limitele în meciul cu CFR Cluj. O victorie a capitolinilor ar fi normală, chiar dacă Fonseca va odihni o parte din jucători în vederea meciului cu Fiorentina din Serie A.
CFR Cluj s-a mai confruntat în 2 rânduri cu o echipă elvețiană în cupele europene. S-a întâmplat de fiecare dată în Champions League și de fiecare dată adversar a fost FC Basel, cea mai importantă echipă din țara cantoanelor.
Prima dată s-a întâmplat în grupele Champions League, în sezonul 2010-2011. Basel a câștigat în Elveția cu 1-0, iar CFR s-a impus în Gruia cu 2-1, dar clujenii au terminat atunci pe locul 4, o grupă câștigată clar de Bayern Munchen, pe locul 2 clasându-se AS Roma. La 2 ani de la acele dueluri, CFR a trecut de Basel cu o dublă victorie (2-1 la Basel și 1-0 la Cluj) în play-off-ul Champions League, acela fiind singurul sezon când clujenii au ajuns în grupe după ce au trecut de tururile preliminare.
În schimb, Young Boys are o singură experiență în fața echipelor românești, aceea foarte veche și total neplăcută. Era turul 1 al Cupei Cupelor din sezonul 1979-1980 și Young Boys a dat peste Steaua București. După un 2-2 în Elveția, Steaua a câștigat returul cu un neverosimil 6-0 și a mers mai departe.
Ianis Hagi, jucătorul lui Rangers

Românii au parte de meciuri tari în Europa League

Glasgow Rangers-Lech Poznan
Echipa lui Ianis Hagi traversează o perioadă excelentă, atât în campionatul Scoției, cât și în Europa. După ce a trecut de Galatasaray în play-off, scoțienii au început cu un succes și grupele Europa League, învingând-o în deplsare pe Standartd Liege, scor 2-0. În partida din Belgia, Iahis Hagi a fost titular, fiind înlocuit în minutul 67. Românul a început din nou în primul 11 în meciul din campionat cu Livingstone, câștigat cu 2-0, și a avut o evoluție foarte apreciată, astfel că este de așteptat să fie trimis din nou în teren din primul minut și în partida din această seară.
Rangers o va întâlni pe Ibrox Park pe Lech Poznan, iar scoțienii sunt mari favoriți. Polonezii au pierdut în prima rundă pe teren propriu în fața Benficăi, scor 4-2, și par pe hârtie cea mai slabă echipă din această grupă. În celălalt meci, Benfica va juca acasă cu Standard.
AC Milan-Sparta Praga
Tătărușanu a debutat la Milan, dar nu a făcut-o în cel mai fericit mod, el greșind flagrant în meciul încheiat la egalitate, scor 3-3, cu AS Roma. Chiar și așa, românul are mari șanse să fie din nou titular contra cehilor de la Sparta Praga, deoarece Donnarumma este încă în izolare, fiind testat pozitiv cu Covid-19.
Chiar dacă principalul obiectiv al "rossonerrilor" este o clasare cât mai bună în Serie A, echipa lui Pioli a demonstrat că pune preț și pe Europa League. Italienii s-au impus în prima etapă cu 3-1 pe terenul lui Celtic, în timp ce Sparta Praga a fost umilită acasă de Lille, scor 1-4. E clar că Milan și Lille sunt mari favorite la calificare, dar Europa League a furnizat mereu tot felul de surprize.
Slavia Praga-Bayer Leverkusen
Nicolae Stanciu a jucat doar ultimul sfert de oră în meciul pierdut de Slavia cu 3-1 pe terenul lui Hapoel Beer Sheva săptămâna trecută. După ce în ultimele 2 sezoane a impresionat în Europa, Slavia traversează o perioadă nefastă. În această seară, cehii vor da piept cu Bayer Leverkusen, echipa care a oferit scorul primei etape din Europa League, 6-2 acasă cu Nice.
Leverkusen are un moral excelent, având 3 victorii consecutive, în timp ce Slavia nu a mai jucat de la meciul din Israel, deoarece campionatul Cehiei a fost întrerupt din cauza pandemiei de coronavirus.
LASK-Ludogorets
Dintre românii de la Ludogorest, doar Claudiu Keseru a jucat (a intrat în minutul 78) în meciul pierdut cu Antwerp săptămâna trecută, scor 1-2. Într-o grupă în care Tottenham e mare favorită, Ludogorets trebuie să facă un rezultat bun în deplasarea de la Linz dacă vrea să mai spere la calificare.
Echipa lui Mourinho se deplasează în Belgia pentru duelul cu Antwerp și chiar dacă lusitanul va menaja o parte a celor mai importanți jucători, Tottenham este mare favorită.