După un 1-1 excelent obținut ”în deplasarea” de la Roma din tur, Arsenal pornea ca favorită în returul cu Benfica în meciul care avea să se dispute pe stadionul celor de la Olympiakos.
Arteta a experimentat cu un sistem 4-3-3 cu Aubameyang vârf și cu Emile Smith Rowe din nou pe bandă pentru ca norvegianul Odegaard să joace din nou în centru. Tunarii au dominat prima parte a partidei și au deschis scorul în minutul 21 după o pasă sublimă trimisă de Bukayo Saka către Aubameyang. Gabonezul, care nu are neapărat cel mai bun sezon al carierei, a deschis însă scorul fără probleme.
Însă cu doar trei minute înainte de pauză, portughezii au reușit să egaleze după o lovitură liberă executată perfect de cel supranumit ”noul Bruno Fernandes” - Pedro Goncalves, un jucător care a stârnit și interesul lui Liverpool.
Europa League
Leicester - Napoli 2-2, în meciul serii din EL. Rezultatele din Europa League și Conference League
16/09/2021 LA 21:01
În repriza a doua însă, deși jocul tunarilor a continuat în același ritm, o greșeală a lui Dani Ceballos care a sărit pe sub minge și i-a pus astfel mingea pe tavă lui Silva a adus-o pe Benfica în avantaj.
Nu pentru mult timp însă pentru că doar șase minute mai târziu, în minutul 67, Kieran Tierney a adus egalarea pentru tunari cu un șut impecabil din interiorul careului. În continuare, Arsenal a insistat și tunarii au fost răsplătiți în ultimele minute atunci când Saka a fost din nou cel cu o centrare excelentă către același Aubameyang, care a îndeplinit de această dată o simplă formalitate chiar din fața porții pentru a marca golul decisiv.

• Villareal - Salzburg 2-1
Moruțan și Cicâldău, meci mare pentru Galata, în victoria cu Lazio! Mitriță, gol pentru PAOK
16/09/2021 LA 18:35
S-au tras la sorți grupele Europa League! Ianis Hagi va da piept cu un coleg de la națională
27/08/2021 LA 10:39