Cristi Bălgrădean a avut o prestație excelentă în meciul cu ȚSKA Sofia. Portarul CFR-ului a avut 3 intervenții salvatoare chiar în debutul partidei și și-a ținut echipa în joc.
La finalul meciului, Bălgrădean i-a atras atenția lui Mirel Rădoi despre faptul că merita să fie convocat la națională la ultimele 3 partide ale "tricolorilor". Goalkeeper-ul campioanei României a adus și argumente în urma cărora ar fi trebuit să fie chemat la prima reprezentativă.
De amintit că Mirel Rădoi l-a folosit pe Ciprian Tătărușanu în meciurile cu Islanda (0-1), Norvegia (0-4) și Austria (0-1), în timp ce Florin Niță și David Lazar au fost ceilalți doi portari aflați pe listă.
Europa League
Avocatul lui Kamara, șocat de ce au făcut copiii cehi la meciul cu Rangers. "O rușine!"
01/10/2021 LA 08:29
"Este o victorie importantă, dar nu înseamnă nimic. Încă nu am câștigat grupa, toate echipele au șanse în continuare. Noi ne luptăm cu ȚSKA și Young Boys la locul 2. Roma e clar favorită. Mi-a fost dor să joc cu fani în tribune.
Mă așteptam să fiu chemat la națională. Am apărat meci de meci la echipă, am luat 3 goluri în 7 meciuri, m-am calificat cu CFR în Europa League. Dacă mă cheamă bine, dacă nu asta este. Nu e nevoie să cer explicații.", a spus Bălgrădean, la finalul partidei de la Sofia, pentru DigiSport.

ȚSKA Sofia - CFR Cluj 0-2. Debut excelent pentru campioana României în noul sezon din Europa League

CFR Cluj a început excelent noul sezon din Europa League, în fața a 12.000 de suporteri bulgari care au creat o atmosferă superbă în tribune, exact ca înainte de pandemie. Trupa lui Dan Petrescu s-a văzut înghesuită în propriul careu în debutul meciului. ȚSKA a început cu mult curaj partida și a trecut de 3 ori pe lângă deschiderea scorului, în primele 10 minute. În toate rândurile, Cristi Bălgrădean a intervenit excelent.
Mai întâi Yomov l-a pus la încercare pe Bălgrădean cu un șut la colțul lung, dar goalkeeper-ul CFR-ului s-a aflat la post. Apoi Burcă i-a pasat prea încet lui Bălgrădean în careu, iar Sowe a interceptat. Portarul campioanei României a fost însă atent și a intervenit în fața atacantului bulgarilor.
Sankhare și-a încercat și el norocul la poarta ardelenilor, dar același Bălgrădean a reținut fără emoții șutul de la mare distanță.
CFR Cluj a avut prima mare ocazie în minutul 19, când Păun a șutat cu efect la colțul lung, dar mingea a fost deviată de un fundaș al lui ȚSKA peste transversală. CFR a echilibrat apoi meciul și chiar a reușit să trimită mingea în plasă, prin Susic. Fundașul lui Dan Petrescu a prins un șut minunat în vinclu, însă arbitrul fluierase deja fault în atac.

CFR Cluj, pe primul loc în grupa A din Europa League

CFR Cluj a ieșit mult mai montată de la vestiare și a dominat clar repriza a doua. Rondon a deschis scorul în minutul 53, cu o lovitură de cap. Ciprian Deac a fost jucătorul care a centrat ideal din corner. Soarta meciului a fost decisă în minutul 72, când Debeljuh a căzut în careu după un fault comis de Youga.
Arbitrul n-a stat pe gânduri și a dictat lovitură de la 11 metri pentru CFR. Același Deac, omul cu pasa de la primul gol, a transformat fără emoții, cu un șut în dreapta portarului.
CFR Cluj a apărat excelent rezultatul de pe tabelă și a obținut 3 puncte extrem de importante, în debutul noului sezon din Europa League.
În celălalt meci al grupei, AS Roma s-a impus pe terenul lui Young Boys, scor 2-1. Italienii au fost conduși cu 0-1 la pauză, dar au reușit să revină în cele din urmă pe tabelă. Nsame a deschis scorul pentru elvețieni în minutul 14, din penalty. Peres a restabilit egalitatea în minutul 69, iar Kumbulla a înscris pentru 2-1 în minutul 74.
În urma rezultatelor din prima rundă, CFR Cluj a urcat pe primul loc în grupa A.
Leicester - Napoli 2-2, în meciul serii din EL. Rezultatele din Europa League și Conference League
16/09/2021 LA 21:01
Moruțan și Cicâldău, meci mare pentru Galata, în victoria cu Lazio! Mitriță, gol pentru PAOK
16/09/2021 LA 18:35