CFR Cluj - Roma 0-2. Italienii s-au impus după un autogol și un penalty controversat

Vlad Dumitrescu

Actualizat 26/11/2020 la 23:53 GMT+2

AS Roma s-a impus la CFR Cluj cu 2-0, grație autogolului lui Debeljuh și reușitei lui Veretout.

CFR Cluj - Roma

Credit imagine: Imago

CFR Cluj nu venea neapărat cu mari așteptări de la acest meci. De altfel, Dan Petrescu a fost destul de clar înaintea partidei, susținând că echipa sa are 10% șanse să obțină un rezultat bun. ”Profeția” lui Dan Petrescu s-a adeverit.
Prima repriză s-a desfășurat fără mari evenimente. CFR nu a putut pune în pericol poarta iltalienilor, în timp ce Roma, venită în România cu un prim ”11” improvizat, nu avea niciun motiv să forțeze, astfel că am avut parte de un meci extrem de șters pentru primele 45 de minute.

CFR Cluj - Roma 0-2. Clujenii încă mai au șanse de calificare

Roma a deschis scorul în minutul 49 după autogolul lui Debeljuh. Meciul a decurs ulterior în favoarea Romei iar după introducerea ”pieselor grele”, precum Dzeko sau Mkhitaryan, situația era destul de clară.
Dominarea italienilor s-a concretizat și prin gol după ce Bălgrădean l-a faultat în careu pe proaspăt intratul armean. Centralul nu a ezitat, a acordat penalty iar Veretout a transformat fără probleme pentru a asigura, practic, cele trei puncte pentru echipa din Italia.

Clasamentul grupei cu două etape rămase

1. AS Roma 10p
2. Young Boys 7p
3. CFR Cluj 4p
4. TSKA Sofia 1p
Pentru CFR Cluj urmează un meci acasă cu TSKA Sofia și unul în deplasare cu Young Boys Berna în ultima etapă.