Slavia Praga - Arsenal 0-4 LIVETEXT

Min 75. GOOOOL ARSENAL! Lacazette face 4-0 într-un meci care s-a decis încă din prima repriză.
Min 24. GOOOL ARSENAL! Bukayo Saka face 3-0 cu un șut bine plasat la colțul scurt iar soarta calificării pare stabilită în aceste momente. Oaspeții au controlat total partida până în acest moment iar Slavia are nevoie de patru goluri.
Europa League
Anunțul lui Mikel Arteta, după ce Arsenal a ratat calificarea în finala Europa League: "Veți vedea!"
07/05/2021 LA 05:09
Min 20. Între timp, Arsenal a întors soarta manșei în doar două minute. Nicolas Pepe a deschis scorul iar Alexandre Lacazette a dublat avantajul tunarilor după doar trei minute. E greu de crezut că cehii mai pot reveni - au nevoie de trei goluri în acest moment.
Min 14. Gol anulat pentru Arsenal! Bukayo Saka a șutat excelent, Kolar a respins în față iar Emile Smith Rowe a profitat. Totuși, englezul se afla în poziție de offside, după cum au hotărât arbitrii din camera VAR. Dominarea tunarilor continuă așadar, însă fără gol deocamdată.
Min 5. Arsenal domină începutul de partidă iar englezii par dispuși să riște, cu o linie defensivă extrem de avansată.
Min 1. A început partida de la Praga!
Echipele de start
Slavia Praga XI: Kolár; Bah, Zima, Holes, Boril; Sevcik, Stanciu, Hromada, Provod, Olayinka; Kuchta.
Arsenal XI: Leno; Chambers, Holding, Pablo Marí; Smith Rowe, Xhaka, Ceballos, Thomas, Saka; Lacazette, Pépé.

Rezultatele serii în Europa League

• AS Roma - Ajax 1-1
  • Manchester United - Granada 1-0
  • Villareal - Dinamo Zagreb 2-0

Preview

Manchester United, AS Roma și Villarreal sunt favorite clare în meciurile cu Granada, Ajax și Dinamo Zagreb, dar dubla Slavia Praga-Arsenal rămâne deschisă oricărui rezultat.
În tur s-a terminat 1-1, golul cehilor venind în prelungiri. Astfel, echipa lui Nicolae Stanciu are prima șansă la accederea în semifinale, dar Arsenal poate câștiga la Praga. Misiunea "tunarilor" va fi însă una extrem de dificilă, deoarece Slavia traversează o perioadă fantastică. După remiza de pe Emirates, Slavia a câștigat marele derby cu Sparta Praga (2-0) și e aproape imposibil să mai piardă titlul în Cehia.
Echipa antrenată de Jindrich Trpisovsky nu are nicio înfrângere în 2021, iar pe teren propriu nu a pierdut deloc în acest sezon. De altfel, ultimul insucces al praghezilor din această stagiune datează din decembrie, 0-4 la Leverkusen, dar acel meci a fost unul fără miză, cele 2 echipe fiind calificate în primăvara europeană la vremea respectivă.
Pentru Arsenal însă, Europa League reprezintă ultima șansă de obține un loc în Champions League în sezonul viitor, astfel că jucătorii lui Arteta își vor pune toată energia în acest meci.
Singura întâlnire dintre cele 2 echipe la Praga a fost în grupele Champions League din sezonul 2007-2008. Atunci s-a terminat 0-0, scor care le-ar conveni de minune cehilor și în această seară.

Europa League | Manchester United, AS Roma și Villarreal sunt cu un pas în semifinale

Câștigătoarea dublei dintre Slavia Praga și Arsenal va juca în semifinale cu învingătoarea disputei Villarreal-Dinamo Zagreb. Ibericii sunt mari favoriți după ce s-au impus în Croația cu 1-0, dar nimic nu este jucat deocamdată. În această ediție de Europa League, Dinamo Zagreb a câștigat în deplasare cu Feyenoord, Wolfsberger sau Krasnodar, astfel că orice e posibil.
Dintre partidele din această seară, cea dintre Manchester United și Granada este cea mai dezechilibrată. Echipa lui Solskjaer a câștigat cu 2-0 în tur și are de îndeplinit o simplă formalitate pentru a ajunge în semifinale.
Acolo o va aștepta AS Roma sau Ajax. Capitolinii s-au impus cu 2-1 la Amsterdam, dar Ajax a avut meciul în mână (Tadic a ratat un penalty la 1-0) și cu siguranță "lăncierii" nu au renunțat. Ajax e departe de echipa care uimea Europa în urmă cu 2 sezoane, dar un succes pe Olimpico nu ar fi o mare surpriză foarte mare, mai ales că Roma a avut multe perioade de inconstanță pe parcursul acestui sezon.
Toate cele 4 partide retur din sferturile de finală ale Europa League vor începe la ora 22:00, iar cele mai importante informații de pe parcursul acestora le veți găsi în format LIVETEXT pe eurosport.ro.
Veste excelentă! Finala Europa League se va disputa cu spectatori. Câți fani vor fi în tribune
03/05/2021 LA 18:25
Etienne Capoue, eliminat pe targă, în Villarreal - Arsenal 2-1. Ce s-a întâmplat
30/04/2021 LA 05:22