Pentru noi, românii, a doua competiţie inter-cluburi din Europa a însemnat emoţii pentru Mircea Lucescu, Nicuşor Stanciu, Ciprian Tătăruşanu şi Ianis Hagi. Dinamo Kiev a deschis seara, dar trupa lui "Il Luce" a reuşit doar un egal, pe teren propriu, cu Brugge, scor 1-1.
Partida de la Kiev s-a jucat cu un număr limitat de fani în tribune. După o primă repriză anostă, în care niciuna dintre echipe nu și-a creat vreo ocazie serioasă de a marca, formația lui Mircea Lucescu a trecut în avantaj în minutul 62, când Vitaliy Buyalskyy a înscris cu un șut plasat de la marginea careului.
Bucuria ucrainenilor a durat doar 5 minute, deoarece oaspeții au egalat în minutul 67 prin Brandon Mechele, care a marcat cu o lovitură de cap în urma unui corner.
Rădoi a anunțat convocările preliminare pentru dubla cu Germania și Armenia. Revenire după 2 ani
17/09/2021 LA 10:46
Pe final, ambele echipe au avut șansele lor, dar tabela nu s-a mai modificat. Egalul o avantajează pe Brugge, dar nimic nu este jucat deocamdată, Dinamo Kiev păstrând în continuare șanse la calificare.
Echipa lui Stanciu, Slavia Praga, a remizat 0-0, pe teren propriu, în compania englezilor de la Leicester. Ciprian Tătărușanu a fost rezervă neutilizată la AC Milan, care a a remizat la rândul ei în deplasare la Steaua Roșie Belgrad, 2-2.

Ianis Hagi, doar un sfert de oră într-o partidă dramatică

Rangers, cu Ianis Hagi pe teren doar în ultimul sfert de oră, a obţinut o victorie incredibilă, 4-3, pe terenul lui Antwerp.
Partida a fost una extrem de spectaculoasă şi dramatică. În prima parte, oaspeţii i-au pierdut pe Tavernier şi Roofe, astfel că după ce au deschis scorul prin Aribo, s-au văzut egalaţi şi apoi conduşi (Avenatti şi Refaelov, din penalty, în minutul 45+8 au înscris pentru Antwerp).
A doua repriză a fost şi ea extrem de interesantă. Formaţia lui Gerrard a egalat din lovitură de la 11 metri prin Barisic, pentru ca la doar 7 minute belgienii să treacă din nou în avantaj, graţie lui Hongla.
După intrarea lui Ianis Hagi, scoţienii au fost mult mai prezenţi în jumătatea adversă şi incisivitatea s-a tradus într-un gol reuşit de Kent din pasa decisivă a golgheterului Morelos. Se părea că vom asista la un 3-3 care face din Rangers formaţia favorită în perspectiva returului de peste o săptămână, dar băieţii lui Gerrard au avut alte planuri. În minutul 90 au obţinut un al penalty, iar Barisic şi-a trecut în cont dubla pentru un succes neverosimil. Ca dramatismul să fie total, gazdele au fost la un pas să egaleze în minutul 90+4, când Koji Miyoshi a trimis în bară.
Pentru prima oară în istoria sa, Rangers a marcat 4 goluri într-o partidă din Europa League (excluzând preliminariile).

Bruno Fernandes, de neoprit pentru United. Bale, evoluție fantastică pentru Spurs

Meciul serii s-a jucat între Real Sociedad, o formaţie care a avut un start de La Liga impresionant şi Manchester United. Solskjaer pare că a înţeles că nu poate câştiga titlul în faţa lui City şi pare să facă din Europa League un scop.
Ca atare, "diavolii" au jucat cu o echipă apropiată de cea ideală, iar acest lucru s-a văzut. Bruno Fernandes, golgheterul echipei în Premier Leauge, a punctat de două ori, golul pentru scorul de neprezentare aparţinându-i lui Rashford. Pe final, a înscris şi Daniel James, cel care a pasat decisiv la reuşita a doua a lui Bruno.
"Diavolii" sunt ca şi calificaţi în optimile competiţiei, acolo unde şi-au asigurat biletele în proporţie de 99,9% şi Spurs.
Tottenham nu l-a avut pe Kane, Mourinho decizând să îl menajeze pentru duelul din weekend, cu West Ham, dar a mizat din primul minut pe Bale. Galezul împrumutat de la Real Madrid nu a reuşit să îl convingă până acum pe "Special", dar azi a avut o prestaţie de gală. Atacantul de bandă a înscris şi a dat o pasă decisivă şi a adus aminte în multe momente de "vechiul Gareth", viteza şi clasa sa fiind din nou evidente.

Leverkusen, revenire incredibilă

Cel mai nebun meci al serii a avut loc pe Stadion Wankdorf, din Berna. Leverkusen pleca mare favorită în dubla cu Young Boys, dar la pauză tabela indica un neverosimil 3-0 pentru gazde, după reuşitele lui Fassnacht, Siebatcheu şi Meschack.
Muştruluiţi probabil de Peter Bosz la cabine, "farmaciştii" au ieşit în a doua repriză mult mai montaţi, conştienţi că, dacă nu reuşesc 45 de minute bune, vor avea o misiune imposibilă în perspectiva calificării. Astfel, după doar 23 de minute scurse din a doua parte, Leverkusen a punctat de trei ori (dublă Schick şi Diaby). În final (minutul 89), Young Boys a obţinut în cele din urmă o victorie de prestigiu, graţie lui Siebatcheu, dar Leverkusen e favorită la calificare.

Știrea inițială
Mult așteptatele partide din Cupele Europene s-au reluat în această săptămână. Champions League a revenit în forță, cu o serie de partide extrem de interesante, iar duelurile din Europa League cu siguranță nu vor fi mai prejos.
Între cele 16 meciuri din prima fază eliminatorie există câteva dueluri care ar putea fi oricând meciuri de Champions League, astfel că se anunță spectacol în toată Europa în această seară. Real Sociedat-Manchetser United, Lille-Ajax sau Benfica-Arsenal sunt la prima vedere cele mai tari partide, dar e greu de găsit un duel neinteresant printre cele 16.

Români în 16-imile Europa League

Singurii români angrenați în luptă sunt Mircea Lucescu și Tudor Băluță (Dinamo Kiev), Ciprian Tătărușanu (AC Milan), Nicolae Stanciu (Slavia Praga) și Ianis Hagi (Glasgow Rangers).
Primul meci al zilei va fi cel de la Kiev, dintre Dinamo și Club Brugge, partidă programată mai repede din cauza condițiilor climatice dificile din Ucraina. Misiunea echipei lui Mircea va fi una dificilă, deoarece Brugge este liderul la zi din Belgia și a făcut o figură frumoasă în grupele Champions League, luptând până în ultima etapă pentru calificarea în optimi.
Milanul lui Tătărușanu joacă primul meci în deplasare la Belgrad, cu Steaua Roșie. Portarul român are însă șanse mici să joace, Donnarumma fiind titularul de drept și în Europa.
În mod normal, Nicolae Stanciu va fi titular la Slavia Praga în meciul tur al duelului cu Leicester. Cehii joacă pe teren propriu și au nevoie de un rezultat pozitiv pentru a spera la calificare, Leicester fiind o echipă redutabilă pe teren propriu. Rămâne de văzut cât preț va pune formația lui Brendan Rodgers pe Europa League, fiind posibil să odihnească o parte dintre titulari, "vulpile" fiind angrenate în Premier League într-o luptă strânsă pentru ocuparea uneia dintre primele 4 poziții.
Echipa lui Ianis Hagi, Glasgow Rangers, dorește să continue sezonul impecabil de până acum, iar un parcurs lung în Europa League nu ar fi exclus. Adversara din 16-imi va fi Antwerp, ocupanta locului secund în Belgia, care va juca acasă prima partidă.

Europa League
Leicester - Napoli 2-2, în meciul serii din EL. Rezultatele din Europa League și Conference League
16/09/2021 LA 21:01