După ce a pierdut săptămâna trecută în fața lui Antwerp, Jose Mourinho a tratat mai serios partida cu Ludogorets, dovadă fiind faptul că Harry Kane a început din primul minut. Acest lucru s-a văzut încă din startul meciului, atacantul englez ratând două mari ocazii în primele 10 minute. În minut 13 însă, Kane nu a mai greși ținta și a deschis scorul cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat excelent de Lucas Moura.

Tottenham a continuat să controleze partida și în minutul 33 și-a dublat avantajul, de această dată rolurile fiind inversate: Kane fiind pasator și Moura marcator.

Premier Podcast 9 | Liverpool e în zodia Milner, iar Mourinho l-a făcut KO pe Guardiola
IERI LA 13:28

Claudiu Keseru, gol împotriva lui Tottenham

Imediat după pauză, Keseru a reaprins speranțele gazdelor. Românul a redus din diferență în minutul 50, cu un șut sec din interiorul careului, după o minge deviată de un fundaș al lui Tottenham. Oarecum surprinzător, Keseru a fost înlocuit în minutul 59, iar peste numai 3 minute oaspeții au refăcut avantajul de 2 goluri.

Hojbjerg, Son și Lo Celso au făcut șah-mat defensiva bulgarilor, ultimul înscriind în fața porții goale din pasa sud-coreeanului. În continuare gazdele au ieșit la joc și au avut câteva oportunități de a reveni din nou, dar și Tottenham a ratat multe șanse pe contraatac. În cele din urmă tabela nu a mai fost modificată până la final, londonezii câștigând poate mai clar decât o arată scorul.

Prin această victorie Tottenham acumulează 6 puncte și este în continuare principala favorită la clasarea pe prima poziție în grupă. În schimb, Ludogorets mai are doar șanse teoretice de a se califica, fiind șanse mari ca bulgarii să termine pe ultima poziție. De la ora 22:00, Antwerp și LASK Linz se întâlnesc într-un meci care ar putea fi decisiv pentru calificarea în primăvara europeană.