Keseru a marcat, dar Tottenham s-a impus lejer pe terenul lui Ludogorets în Europa League

Actualizat 05/11/2020 la 21:59 GMT+2

Tottenham a câștigat cu 3-1 meciul din Bulgaria contra lui Ludogorets, contând pentru etapa a 3-a a fazei grupelor din Europa League. Londonezii au controlat de la un cap la altul partida, chiar dacă bulgarii au revevit la un moment dat în joc, prin golul marcat de Claudiu Keseru în repriza secundă.

Tottenham Hotspur

După ce a pierdut săptămâna trecută în fața lui Antwerp, Jose Mourinho a tratat mai serios partida cu Ludogorets, dovadă fiind faptul că Harry Kane a început din primul minut. Acest lucru s-a văzut încă din startul meciului, atacantul englez ratând două mari ocazii în primele 10 minute. În minut 13 însă, Kane nu a mai greși ținta și a deschis scorul cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat excelent de Lucas Moura.
Tottenham a continuat să controleze partida și în minutul 33 și-a dublat avantajul, de această dată rolurile fiind inversate: Kane fiind pasator și Moura marcator.

Claudiu Keseru, gol împotriva lui Tottenham

Imediat după pauză, Keseru a reaprins speranțele gazdelor. Românul a redus din diferență în minutul 50, cu un șut sec din interiorul careului, după o minge deviată de un fundaș al lui Tottenham. Oarecum surprinzător, Keseru a fost înlocuit în minutul 59, iar peste numai 3 minute oaspeții au refăcut avantajul de 2 goluri.
Hojbjerg, Son și Lo Celso au făcut șah-mat defensiva bulgarilor, ultimul înscriind în fața porții goale din pasa sud-coreeanului. În continuare gazdele au ieșit la joc și au avut câteva oportunități de a reveni din nou, dar și Tottenham a ratat multe șanse pe contraatac. În cele din urmă tabela nu a mai fost modificată până la final, londonezii câștigând poate mai clar decât o arată scorul.
Prin această victorie Tottenham acumulează 6 puncte și este în continuare principala favorită la clasarea pe prima poziție în grupă. În schimb, Ludogorets mai are doar șanse teoretice de a se califica, fiind șanse mari ca bulgarii să termine pe ultima poziție. De la ora 22:00, Antwerp și LASK Linz se întâlnesc într-un meci care ar putea fi decisiv pentru calificarea în primăvara europeană.