Milan are patru victorii din din patru meciuri în Serie A. Rossonerii sunt lideri în Italia cu nouă goluri marcate și unul singur primit și au ajuns la Glasgow pentru întâlnirea cu Celtic după o victorie răsunătoare în derby-ul cu Inter, grație unui nou meci mare făcut de Zlatan Ibrahimovic.
Ei bine, deși Celtic a avut două acțiuni periculoase la începutul partidei, scoțienii au pierdut total controlul partidei ulterior. Milan a pus stăpânire pe joc destul de rapid, iar defensiva gazdelor părea vulnerabilă la fiecare acțiune ofensivă a italienilor.
Europa League
Leicester - Napoli 2-2, în meciul serii din EL. Rezultatele din Europa League și Conference League
16/09/2021 LA 21:01
Inevitabilul s-a produs în minutul 14 atunci când Krunic a profitat de o centrare excelentă a lui Castillejo pentru a deschide scorul printr-o lovitură de cap. Dominarea italienilor a continuat iar după o acțiune excelentă a lui Theo Hernandez, Brahim Diaz a profitat de pasa sa pentru a dubla avantajul Milanului chiar înainte de pauză.
Celtic a echilibrat oarecum meciul în partea a doua însă prima acțiune cu adevărat periculoasă a scoțienilor a venit abia în minutul 76 atunci când au și marcat prin Elyounoussi. Cu toate acestea, scoțienii nu au mai reușit să pună probleme. Mai mult, Milan și-a asigurat victoria în prelungiri prin golul marcat de Jens Petter Hauge.

• Wolfsberger - TSKA Moscova 1-1
Moruțan și Cicâldău, meci mare pentru Galata, în victoria cu Lazio! Mitriță, gol pentru PAOK
16/09/2021 LA 18:35
S-au tras la sorți grupele Europa League! Ianis Hagi va da piept cu un coleg de la națională
27/08/2021 LA 10:39