Milan a început dezastruos partida de pe San Siro cu Celtic și în minutul 14 tabela arăta un neverosimil 0-2. Mai întâi Tom Rogic a profitat de o eroare uriașă a defensivei lui Pioli și a deschis scorul în minutul 7, iar apoi Odsonne Edouard a dublat avantajul oaspeților în minutul 14 cu o scăriță superbă peste Donnarumma.
Milanezii s-au trezit repede însă și au reușit să revină pe tabelă foarte repede. Calhanoglu a executat perfect o lovitură liberă în minutul 24, iar 2 minute mai târziu Castillejo a egalat cu un șut sub bară din interiorul careului.
Imediat după pauză, Milan a trecut în avantaj prin golul lui Hauge, care a finalizat superb o acțiune personală de toată frumusețea. Celtic a încercat să revină în joc, dar inexactitatea atacanților scoțienilor sau paradele lui Donnarumma au păstrat avantajul italienilor. Milan a închis meciul în minutul 82, când Brahim Diaz a înscris foarte frumos, după o pasă excelentă a aceluiași Hauge.
Serie A
Ciprian Tătărușanu le-a dat emoții mari "Rossonerilor"! AC Milan, revenire spectaculoasă cu Verona
16/10/2021 LA 20:47
Prin acest succes, milanezii și-au asigurat calificarea în primăvara Europa League, ajutați fiind și de rezultatul din celălalt meci al grupei. Acolo, Lille a trecut pe teren propriu de Sparta Praga cu 2-1, după ce oaspeții deschiseseră scorul. Așadar, Milan și Lille se califică mai departe din această grupă, unde marea dezamăgire rămâne Celtic, care va încheia pe ultimul loc, indiferent de rezultatele din ultima rundă.

Tottenham, egalată în prelungiri la Linz

Un alt meci nebun a avut loc în Grupa J, acolo unde Totteham a remizat, scor 3-3, cu LASK Linz. Gazdele au deschis scorul în minutul 42, dar Gareth Bale a egalat din penalty în prelungirile primei reprize. Son i-a adus pe oaspeți în avantaj în minutul 56, dar gazdele au revenit și au egalat în minutul 84, prin Eggestein.
Finalul a fost unul incandescent. Tottenham a continuat să atace și a primit din nou penalty, transformat de Dele Ali în minutul 87, dar Karamoko a egalat din nou în minutul 90+3, astfel că s-a terminat 3-3. În ciuda acestui semieșec, formația lui Mourinho a obținut biletele pentru primăvara europeană. Chiar dacă va pierde în ultimul meci cu Antwerp,iar LASK va câștiga cu Ludogorets, londonezii vor merge mai departe, având rezultate mai bune în duelurile directe cu austricii.
Rezultatele serii în Europa League
  • AC Milan-Celtic 4-2 (2 - 2)
  • AEK Athens FC - Braga 2-4 (1 - 3)
  • Antwerp-Ludogorets 3-1 (1 - 0)
  • CSKA Moscow-Wolfsberger AC 0-1 (0 - 1)
  • Feyenoord-D. Zagreb 0-2 (0 - 1)
  • FK Crvena zvezda-Hoffenheim 0 - 0
  • FK Zorya Luhansk-Leicester 1-0 (0 - 0)
  • Gent-Liberec 1-2 (0 - 1)
  • LASK-Tottenham 3-3 (1 - 1)
  • Lille-Sparta Prague 2-1 (0 - 0)
  • Qarabag-Maccabi Tel Aviv 1-1 (1 - 1)
  • Sivasspor-Villarreal 0-1 (0-0)
Doi jucători de la Tottenham au fost testați pozitiv înaintea partidei cu Newcastle
16/10/2021 LA 10:02
Serie A
Veste excelentă pentru Tătărușanu! Portarul român revine pe teren! În ce meciuri va fi folosit
12/10/2021 LA 19:00