Articol scris de Andrei Bobeică
Joi, de la 19:55, Ianis Hagi se va duela în în optimile Europa League contra lui Nicolae Stanciu, în Slavia Praga - Rangers.
Pentru elevii lui Steven Gerrard, această perioadă e una istorică și de neuitat. După ce au sărbătorit cucerirea titlului, scoțienii au decolat spre Praga pentru meciul din Europa League.
Europa League
Leicester - Napoli 2-2, în meciul serii din EL. Rezultatele din Europa League și Conference League
16/09/2021 LA 21:01
Chiar dacă se concentrează acum pe aventura europeană, Rangers nu poate uita că tocmai a câștigat al 55-lea titlu din istorie. Fotbaliștii lui Gerrard au plecat spre Cehia cu un avion personalizat.
Langă ușa de îmbarcare, avionul avea un logo înscripționat cu numărul 55 și textul "Rangers, Champions" pentru a-i motiva suplimentar pe jucători înaintea partidei cu Slavia și pentru a nu uita că acum se vor înfrunta oficial din postura de campioni ai Scoției.
Jucătorii nu au ratat ocazia de a se poza cu avionul personalizat.

Rangers, campioană în Scoția după 10 ani

Rangers a cucerit matematic cel de-al 55-lea titlu de campioană a Scoției. Trupa de pe Ibrox a profitat de pasul greșit făcut de marea rivală Celtic pe terenul lui Dundee United, scor 0-0.
După 32 de etape scurse din sezonul regulat, Rangers are 20 de puncte peste Celtic, avans care îi asigură coroana în Premiership. Până acum, trupa pentru care evoluează și internaționalul român Ianis Hagi a înregistrat 28 de victorii și 4 remize, reușind să înscrie 77 de goluri și primind numai 9.

Ianis Hagi, decisiv în victoria care a adus titlul lui Rangers

Ianis Hagi a marcat ultimul gol pentru Rangers înainte ca trupa lui Gerrard să-și asigure matematic titlul în Scoția.
Formația de pe Ibrox a învins-o sâmbătă, pe St. Mirren, scor 3-0, în etapa a 31-a din Scoția.
Kent a deschis scorul pe Ibrox în minutul 14, iar Morelos a dublat avantajul trupei lui Gerrard 2 minute mai târziu. Ianis Hagi a stabilit scorul final în debutul reprizei a doua, cu un șut la colțul scurt, din interiorul careului.
În stagiunea curentă din Scoția, Hagi Jr. a marcat 6 goluri și a oferit 9 pase decisive și e la o singur assist distanță pentru a deveni cel mai bun pasator din Premiership.
Moruțan și Cicâldău, meci mare pentru Galata, în victoria cu Lazio! Mitriță, gol pentru PAOK
16/09/2021 LA 18:35
S-au tras la sorți grupele Europa League! Ianis Hagi va da piept cu un coleg de la națională
27/08/2021 LA 10:39