Șahtior a obținut calificarea în semifinalele UEFA Europa League, după ce a învins-o categoric pe FC Basel, scor 4-1. Moraes a deschis scorul în minutul 2, la prima ocazie a meciului de pe Veltins Arena (Germania). Atacantul ucrainienilor a reluat cu capul din careul mic, după o lovitură de colț executată excelent de Marlos.
Șahtior și-a dublat avantajul 20 de minute mai târziu, când Taison a finalizat un contraatac fulgerător. Brazilianul a prins un șut de la marginea careului, deviat de Frei în plasă, pe lângă portarul lui Basel.
Alan Patrick a dus scorul la 3-0 în minutul 75, din lovitură de la 11 metri. Marchand a comis un fault în careu, arbitrul a dictat penalty, iar Alan Patrick a transformat fără emoții. Dodo a marcat și el în minutul 88, cu un șut la colțul lung, după pasă oferită de Tete. FC Basel a reușit golul de onoare în prelungirile meciului. Ricky van Wolfswinkel a marcat din fața porții goale, stabilind scorul final: 4-1 pentru Șahtior.
Lucescu și De Zerbi, schimb dur de replici după Supercupa Ucrainei! Ce l-a deranjat pe român
23/09/2021 LA 09:47
În urma rezultatului din această seară, Șahtior și-a asigurat locul în semifinale, unde o va întâlni pe Inter.

Sevilla, calificată dramatic în semifinalele UEFA Europa League

Wolves a început mai bine meciul de la Duisburg, iar Adama Traore a obținut un penalty în minutul 13. Diego Carlos l-a faultat în careu pe atacantul spaniol, iar arbitrul central a acordat lovitură de la 11 metri. Bono a apărat salvator execuția lui Raul Jimenez, care a trimis plasat spre colțul din stânga portarului.
După ratarea lui Jimenez, Sevilla a pus stăpânire pe joc. Spaniolii au avut 10 ocazii de gol în repriza secundă, în timp ce formația lui Nuno Espirito Santo n-a reușit să mai trimită vreun șut pe poartă. Golul calificării a picat în poarta "lupilor". Banega a trimis o centrare în careu în minutul 88, de unde Ocampos a reluat cu capul în poartă.
Wolves n-a reușit să ofere o replică puternică, iar Sevilla s-a calificat dramatic în semifinale, unde o va înâlni pe Manchester United.

Programul semifinalelor din UEFA Europa League

• Sevilla - Manchester United (16 august, ora 22:00)
  • Inter - Șahtior (17 august, ora 22:00)
Liga Campionilor UEFA
Minunea din Moldova continuă! Debutanta Sheriff Tiraspol a câștigat primul meci din grupele UCL
15/09/2021 LA 19:57
Seară neagră pentru români în Champions League! Stanciu, Niță și Hagi, eliminați în turul 3
10/08/2021 LA 21:05