Tottenham a pierdut la Antwerp, Milan rămâne invincibilă. Rezultatele serii în Europa League

Vlad Dumitrescu

Actualizat 29/10/2020 la 23:58 GMT+2

Tottenham Hotspur a pierdut cu 1-0 la Royal Antwerp în timp ce AC Milan și-a continuat seria de invincibilitate printr-o victorie clară, 3-0, cu Sparta Praga pe San Siro.

Gareth Bale of Tottenham Hotspur during the UEFA Europa League match between Royal Antwerp v Tottenham Hotspur at the Bosuil Stadium

Arsenal - Dundalk 3-0

Arsenal a intrat cu rezervele în meciul cu Dundalk, însă cu debutantul Runarsson în poartă, tunarii s-au impus în cele din urmă fără probleme pe Emirates în partida cu irlandezii.
Nketiah a condus atacul tunarilor și a deschis scorul în minutul 42. Willock a dublat avantaul tunarilor doar două minute mai târziu iar a doua repriză a fost controlată în totalitate de gazde. Pepe a pecetluit soarta partidei la doar un minut de la reluarea partidei.
Cu siguranță, Mikel Arteta va fi mulțumit de o victorie obținută fără mulți titulari importanți într-o competiție care până la urmă contează mult pentru Arsenal.

Antwerp - Tottenham 1-0

Dele, Lo Celso, Bergwijn, Bale, Vinicius. Toți cei enumerați au fost titulari pentru Tottenham la Antwerp. Ben Davies a fost titular în centrul apărării. Toate acestea sunt decizii pe care Mourinho le va regreta.
După o primă repriză în care echipa sa nu a produs nimic din punct de vedere ofensiv, ba chiar mai rău, s-a văzut condusă după golul marcat de Refaelov în minutul 29 în urma unei greșeli a lui Ben Davies, Jose Mourinho nu a iertat. Patru jucători au ieșit, patru au intrat.
Au intrat Lucas Moura, Hueng-min Son, Pierre-Emile Hojbjerg and Erik Lamela însă fără niciun efect. Gareth Bale a fost pentru prima oară titular la englezi, dar a fost șters tot meciul, la fel ca toți colegii săi de altfel. Viața e grea fără Harry Kane.
E grea și cu el pe teren pentru că deși englezul l-a înlocuit pe Bale spre final de meci, tot Antwerp a fost echipa periculoasă iar în final Tottenham a părăsit Belgia fără niciun punct.

AC Milan - Sparta Praga 3-0

Cu Tătărușanu din nou titular, Gigi Donnaruma fiind în continuare în izolare, AC Milan s-a impus fără probleme, cu 3-0, acasă împotriva celor de la Sparta Praga. Milan are patru victorii și un egal în campionat și acum două victorii din două meciuri în Europa League.
Stefano Pioli va fi mulțumit după un meci dominat de italieni. Golurile au fost marcate de Brahim Diaz, Rafael Leao și Diogo Dalot. Tătărușanu nu a avut ce apăra și după acest meci, Milan pare printre marile favorite să-și adjudece trofeul.