Cu Aubameyang odihnit (nu a făcut parte din lot), Unai Emery a dat șansă mai multor fotbaliști care în mod obișnuit nu fac parte din primul "11". Lor li s-au adăugat Bellerin, Tierney și Lacazette, fotbaliști care în general ar trebui să fie în formula standard a londonezilor, dar care acum vin după perioade destul de lungi de convalescență.
Preț de mai mult de trei sferturi de meci, singura bilă albă în jocul lui Arsenal a fost Martinelli, care, la 18 ani, se anunță un jucător de mare viitor. Vârful a reușit să restabilească egalitatea, după ce Edwards deschisese scorul pentru oaspeți. Chiar și așa, tot Guimaraes a intrat în avantaj la cabine, după ce Duarte a punctat pentru 2-1.
Încă de la pauză stafful tehnic al "tunarilor" a reacționat, introducându-i pe Guendouzi și Ceballos, dar tabela a rămas neschimbată până cu un sfert de oră înainte de final. Introdus în locul lui Lacazette, Pepe, cel mai scump jucător din istoria lui Arsenal, a punctat din două lovituri libere (80 și 90+3), pentru un succes la care nici cei mai optimiști fani nu mai sperau.
Moment fabulos cu Sir Alex: "A luat-o razna la telefon, înjura și urla. Știți ce a făcut mama?"
ACUM 20 MINUTE
Cu maximum de puncte, Arsenal e pe primul loc în grupa F și e ca și calificată în primăvara europeană.

Martial, decisiv în primul meci ca titular după accidentare

Manchester United s-a impus în deplasare, la Partizan Belgrad, scor 1-0, în etapa a 3-a a Europa League. Unicul gol al partidei a fost marcat de Martial, care a punctat din penalty în finalul primei reprize.
După ce a reușit să o țină în șah pe Liverpool, împiedicând-o să obțină al 18-lea succes la rând în Premier League, Solskjaer a propus la Belgrad o formulă experimentală. A renunțat la cei trei fundași centrali, însă a folosit un prim "11" schimbat aproape în totalitate față de ultimul meci de campionat.
Astfel au apărut fotbaliști extrem de tineri, precum Williams și Garner, care în Premier League nu au încă șanse să bifeze minute. În aceste condiții, căpitan a fost în premieră Harry Maguire, care a oferit un moment amuzant în debut. Nefiind obișnuit cu protocolul la care e supus purtătorul de banderolă, cel mai scump fundaș din istorie a uitat că trebuie să fie prezent la centru, pentru a se trage la sorți cine are lovitura de începere.
În ciuda faptului că stafful lui United le-a dat șanse fotbaliștilor folosiți mai puțin, aceștia au reușit să obțină un succes de palmares. Meciul s-a jucat pe finalul primei reprize, când puștiul Williams a fost faultat în careu, iar arbitrul a indicat lovitură de la 11 metri. Pentru prima oară titular după accidentarea avută, Martial a executat penaltyul fără emoții și a adus un succes care îi consolidează primul loc lui United în grupă.
În celălalt meci ai grupei L, Astana, formația eliminată de CFR din preliminariile Champions League, a suferit o înfrângere rușinoasă pe terenul lui Alkmaar, scor 0-6.

Ludogorets a cedat șefia grupei

Echipa celor trei români (Moți, Keșeru, Grigore) a fost învinsă pe teren propriu, scor 1-0, de Espanyol. Doar primul dintre români a fost pe teren la derbyul grupei H, tranșat încă din start de catalani, grație golului lui Campuzano.
Pe final, Espanyol a evoluat în 10, după eliminarea lui Lopez, dar formația care a dominat autoritar campionatul Bulgariei în ultimii ani nu a reușit să restabilească egalitatea.
Chiar și așa, cu 6 puncte, Ludogorets păstrează șanse mari de calificare mai departe, chiar dacă a cedat locul 1 în grupă adversarei din această seară.

• Trabzonspor - Krasnodar 0-2
"Ar fi avut o problemă uriașă!" Ce spune Figo despre revenirea lui Ronaldo la Manchester United
ACUM 20 ORE
Solskajer s-a plâns de arbitraj și l-a acuzat direct pe Klopp: "De atunci am văzut o mare diferență"