Situația celor de la CFR Cluj s-a complicat serios în Grupa A din Europa League. În urma înfrângerii usturătoare contra Romei, clujenii au căzut pe locul 3 în grupă, asta și după victoria lui Young Boys în fața celor de la CSKA Sofia.

Elvețienii nu au avut nicio emoție împotriva lui CSKA, soarta meciului fiind pecetluită încă din prima repriză. Atacantul de 19 ani, Felix Mambimbi, a deschis scorul încă din minutul 2 cu o scăriță elegantă peste portarul bulgarilor. Sulejmani a dublat avantajul gazdelor în minutul 18, pentru ca Mambimbi să reușească dubla în minutul 32 printr-o lovitură de cap din apropierea porții.

CFR - UTA 0-1! Mari probleme pentru clujeni: a 3-a înfrângere din noiembrie
22/11/2020 LA 20:51

Repriza secundă a fost mult mai echilibrată, dar bulgarii nu au avut forța nici măcar pentru a înscrie golul de onoare. S-a terminat 3-0 pentru campioana Elveției, iar calificarea în primăvara europeană va fi foarte disputată, cel puțin între Young Boys și CFR Cluj.

CFR Cluj e pe locul 3 în Grupa A

Faza grupelor din Europa League a ajuns la jumătate, iar în grupa CFR-ului situația este aproape așa cum era de așteptat la începutul competiției, adică Roma mare favorită, iar CFR și Young Boys luptând pentru locul secund.

Cele 2 echipe se află la egalitate de puncte (4), dar elvețienii au un golaveraj mai bun, precum și avantajul de a juca cu CFR pe teren propriu. Acela este însă singurul meci de acasă al elvețienilor în timp ce echipa clujeană va juca partidele cu Roma și CSKA Sofia pe teren propriu. Calculele sunt deschise, dar cel mai probabil rezultatul din meciul direct va fi cel care va decide echipa calificată în primăvara europeană.

AS Roma este lider cu 7 puncte și este de departe cea mai puternică echipă din grupă, având prima șansă în a accede în 16-imile competiției. În schimb, CSKA Sofia rămâne cu un singur punct după 3 partide și doar în teorie poate merge mai departe, dar în schimb poate arbitra lupta pentru primele 2 poziții.

Următoarele partide din Europa League vor avea loc peste 3 săptămâni, pe data de 26 noiembrie. CFR-Roma și CSKA-Young Boys vor fi meciurile etapei a 4-a din Grupa A.

• Slavia Praga-Nice 3-2
  • Villarreal-Maccabi Tel Aviv 1-0 la pauză (startul meciului a fost amânat din cauza condițiilor meteorologice)
CFR Cluj, într-o situație ingrată! Anunțul lui Dan Petrescu: "E inuman la ce e supusă echipa asta"
20/11/2020 LA 20:13
Președintele lui CFR Cluj a anunțat ce se întâmplă cu Dan Petrescu: "Lucrurile sunt foarte clare!"
12/11/2020 LA 20:20