După Mike Cestor, CFR Cluj a pierdut un alt om de bază al defensivei. Este vorba despre brazilianul Vinicius, care s-a accidentat în meciul de aseară din grupele UEFA Europa League, scor 1-1. Fundașul va lipsi de la următoarele trei meciuri ale clujenilor. Prin urmare, Vinicius nu va juca împotriva lui Gaz Metan Mediaș, AS Roma și FC Argeș. Cel mai probabil, dacă nu apar complicații, Vinicius va reveni la meciul cu UTA Arad, din weekendul 21-22 noiembrie.

La conferința de presă de după meciul cu elvețienii de la Young Boys Berna, Dan Petrescu a confirmat problemele medicale ale lui Vinicius, schimbat cu Cristi Manea în minutul 14 al partidei de aseară, și a anunțat că stoperul va rata toate meciurile echipei până la jumătatea lunii noiembrie, când competițiile la nivel de echipe de club se întrerup pentru meciurile internaționale.

CFR - UTA 0-1! Mari probleme pentru clujeni: a 3-a înfrângere din noiembrie
22/11/2020 LA 20:51

CFR Cluj a mai pierdut un titular

După ce i-a pierdut în ultimele șase zile pe Mike Cestor, accidentat cu FC Voluntari, care va rata aproape tot sezonul, și Vinicius, Dan Petrescu mai are la dispoziție doar doi fundași centrali de meserie, Andrei Burcă și Denis Ciobotariu. Totuși, în centrul defensivei ar putea apărea, așa cum s-a întâmplat cu Young Boys Berna, Cristi Manea, consacrat pe postul de fundaș drepta.

CFR Cluj a terminat la egalitate cu Young Boys Berna, scor 1-1, într-un meci din Grupa A a Europa League. CFR Cluj a reușit astfel să deschidă scorul în minutul 62, când Rondon a reluat din întoarcere, iar mingea a fost deviată. Totuși, elvețienii au egalat în minutul 69, prin Fassnacht, cu un șut pe jos. În celalalt meci din Grupa A, AS Roma a remizat cu ȚSKA Sofia, scor 0-0. În clasamentul grupei, CFR Cluj e pe primul loc, cu 4 puncte, la egalitate cu AS Roma. Young Boys e pe 3, cu 1 punct, iar ȚSKA Sofia e pe 4, tot cu 1 punct dar cu un golaveraj mai slab. Etapa următoare, CFR Cluj se va deplasa pe 5 noiembrie, de la ora 19:55, pe terenul lui AS Roma.

CFR Cluj, într-o situație ingrată! Anunțul lui Dan Petrescu: "E inuman la ce e supusă echipa asta"
20/11/2020 LA 20:13
Președintele lui CFR Cluj a anunțat ce se întâmplă cu Dan Petrescu: "Lucrurile sunt foarte clare!"
12/11/2020 LA 20:20