articol de Romeo Ene
Este a doua finală de Europa League în 4 ani pentru trupa lui Ole Gunnar Solskjaer, după cea câştigată în 2017, împotriva lui Ajax, scor 2-0.

Meci spectaculos pe Olimpico

Ronaldo, impresionant în tricoul lui United! Cifrele portughezului în meciul cu West Ham
ACUM 15 ORE
Deşi aproape nimeni nu se aştepta ca partida să fie una spectaculoasă, ţinând cont de rezultatul meciului-tur, jocul a avut un ritm foarte bun. Roma a început bine, iar în minutul 4, Gianluca Mancini a şutat dintr-o poziţie excelentă, însă De Gea a fost la post.
După ce a marcat 2 goluri în partida-tur, Cavani a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 20, după ce a încercat un lob peste portarul Romei, Antonio Mirante. 5 minute mai târziu, acelaşi Cavani este văzut foarte bine de Bruno Fernandes, care îi pasează foarte bine cu exteriorul, însă uruguayanul este blocat de portarul gazdelor.
Replica Romei nu întârzie, iar Mkhitaryan trimite cu capul puţin pe lângă poarta lui De Gea. La a treia încercare, în minutul 39, Edinson Cavani deschide scorul după o pasă a lui Fred şi risipeşte emoţiile calificării pentru ’’diavolii roşii’’. Actul secund a debutat sub semnul echilibrului, United conducând cu 7-2 la ’’general’’. Totuşi, golurile urmau să vină pe bandă rulantă, iar în minutul 57 Edin Dzeko restabileşte egalitatea după un şut-centrare al lui Pedro care s-a transformat într-o pasă decisivă.
3 minute mai târziu, Roma reuşea să facă 2-1, iar italienii începeau să spere la un miracol. Cristante a expediat un şut de la marginea careului după ce Fred a fost deposedat uşor de Pellegrini.
La următoarea fază, romanii puteau chiar să facă 3-1 după un carambol în careu, iar pe rând, Mkhitaryan şi Pellegrini au ratat ocazii care puteau să o readucă pe Roma în calculele calificării. De Gea a reuşit să scoată de pe linia porţii încercarea lui Pellegrini. Greenwood a avut şansa egalării în minutul 66, singur cu Mirante, l-a luat la ţintă pe portarul italienilor. Totuşi, Roma nu a reuşit să ţină de avantaj prea mult, iar Cavani a repetat scenariul din meciul-tur, atunci când a înscris o ’’dublă’’. Uruguayanul a marcat cu o lovitură de cap după o centrare din partea lui Bruno Fernandes. Roma putea reveni în avantaj, însă acelaşi Mkhitaryan a trimis în bară, iar United era ca şi calificată în finala Europa League.
Minutul 83 a adus golul victoriei pentru Roma, debutantul Nicola Zalewski, un mijlocaş de doar 19 ani, l-a învins pe De Gea cu un şut care a trecut printre picioarele spaniolului. S-a terminat 3-2 pentru Roma, o victorie de palmares pentru italieni, iar United o va întâlni pe Villarreal în finala Europa League de la Gdansk, de pe 26 mai.
Ele sunt favoritele la cucerirea titlurilor în cele mai tari 5 campionate din Europa! Analiza CIES