UPDATE | Alexandru Cicâldău rămâne cu o amintire superbă după ce a jucat pe Camp Nou, în partida Barcelona – Galatasaray, din cadrul optimilor de finală ale Europa League, manșa tur. Formația turcă a reușit o remiză albă, 0-0, iar mijlocașul echipei naționale a intrat în teren în minutul 79, în locul lui Feghouli. Olimpiu Moruțan a fost doar rezervă la Galatasaray. Calificarea în sferturile de finală va fi decisiă după partida retur de peste o săptămână, care va avea loc la Istanbul.
Alte rezultate în Europa League:
  • Atalanta – Leverkusen 3-2
  • Braga – Monaco 2-0
  • Rangers – Steaua Roșie 3-0
Lewandowski i-a spus lui Xavi ce își dorește pentru a semna cu Barcelona! Ce pretenții are polonezul
ACUM 7 ORE
În Conference League s-au mai desfășurat partidele:
Bodo/Glimt – Alkmaar 2-1
Leicester – Rennes 2-0
Marseille – Basel 2-1
PSV Eindhoven – Copenhaga 4-4
UPDATE | În primul meci al serii în Europa League, Sevilla a învins West Ham cu 1-0. Unicul gol a fost înscris de Munir El Haddadi în minutul 60.
De la ora 22:00, Galatasaray, echipa românilor Alexandru Cicâldău și Olimpiu Moruțan, va juca Camp Nou, contra Barcelonei. Ambii tricolori sunt pe banca de rezerve.
Primele patru jocuri din Conference League s-au încheiat cu următoarele rezultate:
  • PAOK – Gent 1-0
  • Partizan – Feyenoord 2-5
  • Slavia Praga – LASK Linz 4-1
  • Vitesse – AS Roma 0-1.
Articolul inițial
Galatasaray va juca în această seară, de la ora 22:00, pe terenul celor de la Barcelona, în manșa tur a optimilor Europa League. Jurnaliștii de la Marca au prefațat duelul, notând ce jucători au la dispoziție cei doi antrenori.
De asemenea, spaniolii au prezentat și echipele probabile pe care Xavi și Domenec Torrent le vor trimite pe teren din primul minut al confruntării. Deși antrenorul s-a arătat destul de nemulțumit de ei, excluzându-i la un moment dat din lot, Alexandru Cicâldău și Olimpiu Moruțan sunt anunțați titulari la Galatasaray.
Cei doi români au evoluat pentru echipa lui Torrent și în weekend, în meciul cu Konyaspor din campionatul Turciei. Cicâldău a jucat 59 de minute, iar Moruțan a fost trimis pe teren în minutul 80.
În acest sezon de Europa League, fostul jucător al Universității Craiova a reușit un gol în 5 meciuri, în timp ce fotbalistul transferat la Galatasaray de FCSB a adunat 6 apariții, având o pasă decisivă.
Echipele probabile prezentate de Marca:
Barcelona: Ter Stegen - Dest, Araujo, Pique, Jordi Alba - Pedri, Busquets, Frenkie de Jong - Adama Traore, Aubameyang, Ferran Torres
Galatasaray: Pena - Elabdellaoui, Marcao, Nelsson, Van Aanholt - Pulgar, Moruțan, Kutlu, Cicâldău - Akturkoglu, Mohamed

CICÂLDĂU, "CEL MAI IMPORTANT JUCĂTOR DE LA GALATASARAY"

Înaintea partidei de pe Camp Nou, scouterul Tarkan Batgun a făcut o analiză a fotbaliștilor lui Domenec Torrent și a dezvăluit cine ar putea fi cel mai important jucător în meciul cu Barcelona.
Potrivit expertului turc, în ciuda criticilor din ultima vreme și a faptului că antrenorul l-a trecut pe lista neagră, Alexandru Cicâldău ar putea să-și aducă o contribuție importantă în partida din această seară.
Batgun a prezentat și câteva motive concrete pentru care Torrent ar trebui să conteze pe fostul jucător al Universității Craiova, prezentând date statistice adunate de aplicația Comparisonator.
"Pentru mine, un jucător important în acest meci va fi Olimpiu Moruțan, dar mai presus de toți Alexandru Cicâldău. Este un mijlocaș care joacă număr 8, 6 sau 10. Comparat cu toți mijlocașii din Turcia, este al nouălea cel mai bun, conform indexului Comparisonator, deși a înregistrat cifre destul de mediocre în acest sezon.
Sezonul trecut, în România a jucat diferit, mai ofensiv, iar acum a fost retras mult. Aici joacă mai defensiv și are mai puțină influență în atac. Este numărul 1 la recuperări de minge și intercepții, dar și la pase-cheie în ultima treime, deși meciul trecut nu a contribuit cu absolut nimic din punct de vedere ofensiv", a explicat Batgun, conform Sport.es.
Meciul dintre Barcelona și Galatasaray este programat în această seară, de la ora 22:00, și va fi transmis în format LIVE TEXT pe Eurosport.ro.
Turcii anunță că Moruțan este aproape de revenirea la FCSB! De ce mutarea este, însă, improbabilă