Seara excelentă a românilor din Europa a fost deschisă de Alex Cicâldău, care a marcat pentru Galatasaray în victoria cu Marseille, și apoi continuată de Ianis Hagi. După ce în etapa trecută a marcat un gol în deplasarea de la Brondby, românul a făcut un nou meci foarte bun pentru Glasgow Rangers, care a trecut cu 2-0 de Sparta Praga, calificându-se astfel în primăvara europeană.
Hagi a început ca titular partida de pe Ibrox Park, iar în minutul 15 a creat faza primului gol. Mijlocașul și-a depășit în viteză câțiva adversari și a poi l-a servit ideal pe Morelos, care a înscris din apropierea porții. Același Morelos a reușit dubla în minutul 49, profitând de o eroare a fundașilor cehi.
În urma acestei victorii, Rangers are asigurat în mare parte locul doi în grupă, care îi va duce pe scoțieni în 16-imile Europa League, unde se vor duela cu o echipă care termină pe locul 3 în grupele Champions League.
Scottish Premiership
Noul antrenor de la Rangers, avertizat în privința lui Ianis Hagi! "Nu are ritm"
IERI LA 14:50
Rangers are 3 puncte peste Sparta Praga, iar cele două echipe și-au împărțit victoriile în meciurile directe, astfel că dacă vor termina la egalitate de puncte poziția a 2-a se va stabili la golaveraj, capitol la care echipa lui Hagi stă mult mai bine: 5-4, față de 4-9. Astfel, Rangers mai poate pierde locul secund numai dacă va suferi o înfrângere pe terenul lui Lyon în ultima etapă, iar Sparta Praga va câștiga la o diferență mare contra danezilor de la Brondby.

Prestația lui Ianis Hagi din meciul cu Sparta Praga a fost apreciată de suporterii lui Rangers, care au împânzit site-urile de socializare cu mesaje de admirație pentru român.
"Ianis Hagi te iubesc", a scris un suporter pe Twitter.
"Ianis Hagi este un superstar", a completat un alt suporter.
Assist-ul reușit de român în meciul din această seară a fost al 4-lea din acest sezon, dar primul din Europa League. Internaționalul român are și 3 goluri marcate, unul în cea de-a 2-a competiție europeană.
Deși a avut o evoluție remarcabilă, Ianis Hagi a fost înlocuit în minutul 66 cu Patterson. Următorul meci pentru Rangers va fi în deplasare cu Livingston, în etapa a 14-a din Scoția, unde gruparea de pe Ibrox este lider, având 4 puncte avans față de marea rivală Celtic.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Petrescu are undă verde de la Cluj să semneze cu naționala. Cine vine să ia titlul cu CFR-ul
03/12/2021 LA 06:51
Prima echipă care începe negocierile pentru Ianis Hagi! Unde este dorit din această iarnă
02/12/2021 LA 09:54