Finala Europa League | Eintracht Frankfurt - Rangers

De
Actualizat 18/05/2022 la 21:58 GMT
00:58
Live comment icon
Aceasta a fost a 7-a finală din istorie decisă la penalty-uri. Primele 3 au avut loc în perioada când finala Cupei UEFA se disputa în dublă manșă, iar ultimele 3 de când s-a trecut la un meci unic, pe teren neutru.
Precentele 6 finale decise la penalty-uri
  • 1984: Tottenham - Anderlecht 1-1 (tur) / 1-1 (retur) - 4-3 după penalty-uri
  • 1988: Bayer Leverkusen - Espanyol 0-3 (tur) / 3-0 (retur) - 3-2 după penalty-uri
  • 1997: Schalke 04 - AC Milan 0-1 (tur) / 1-0 (retur) - 4-1 după penalty-uri
  • 2000: Galatasaray - Arsenal 4-1 (0-0 la finalul celor 120 de minute)
  • 2014: Sevilla - Benfica 4-2 (0-0 la finalul celor 120 de minute)
  • 2021: Villarreal - Manchester United 11-10 (1-1 la finalul celor 120 de minute)
Finala Europa League a fost una extrem de disputată, cele două echipe lăsând și ultima picătură de energie pe terenul stadionului Ramon Sanchez Pizjuan. Scoțienii au deschis scorul prin Aribo în minutul 62, dar nemții au revenit imediat, Borre egalând în minutul 70.
Ambele echipe au avut șansele lor de a tranșa lucrurile în favoarea lor, dar nu s-a mai marcat și s-a ajuns în prelungiri și mai apoi la penalty-uri.
Nemții au avut nervii mai tari și s-au impus cu 5-4, reușind să-și treacă în palmares al doilea trofeu în această competiție (în 1980 a câștigat Cupa UEFA). De partea cealaltă, Rangers a pierdut a 2-a finală din istorie, după cea din 2008, în care scoțienii au fost învinși de Zenit Sankt Petersburg (2-0).
Eintracht este prima formație din Germania care cucerește trofeul după o pauză de 25 de ani. Schalke se impunea în Cupa UEFA în 1997, tot după penalty-uri, contra lui AC Milan.
00:55
Rangers - Frankfurt | Loteria penalty-urilor
  • 1-0: Tavernier înscrie cu o execuție sigură
  • 1-0: Christopher Lenz egalează cu un șut puternic și precis, fără șanse pentru McGregor.
  • 2-1: Davis execută imparabil, în vinclu, și scoțienii sunt din nou în față.
  • 2-2: Hrustici nu are nici el emoții și e din nou egalitate.
  • 3-2: Arfield trage și el impecabil, iar Trapp nu poate interveni, deși a ghicit colțul.
  • 3-3: Kamada păstrează suspansul. Japonezul a marcat cu oarecare emoții, după ce mingea a atins bara interioară.
  • 3-3: Aaron Ramsey este primul jucător care ratează la această loterie! Experimentatul galez a trimis slab, iar Trapp a respins cu piciorul.
  • 3-4: Kostic o aduce pe Frankfurt în avantaj, cu un șut perfect, în plasa laterală.
  • 4-4: Roofe o ține în viață pe Rangers, cu un gol marcat cu noroc, mingea lovind bara înainte.
  • 4-5: Borre închide meciul în favoarea nemților cu o execuție perfectă! Frankfurt este câștigătoarea Europa League.
00:41
Eintracht Frankfurt - Rangers
Fluier final! Frankfurt și Rangers nu au putut fi departajate după 120 de minute, astfel că învingătoarea se va decide la penalty-uri.
Se pare că stadionul Sevillei este predestinat pentru asemenea deznodământ, după ce în urmă cu 36 de ani finala Cupei Campionilor dintre Steaua și Barcelona s-a decis tot la loteria penalty-urilor.
00:23
Rangers- Frankfurt 1-1
S-a terminat și prima repriză suplimentară. Cele două echipe riscă din ce în ce mai puțin și doar o mare greșeală sau o super execuție pare că poate trimite trofeul într-o tabără înainte de penalty-uri.
Frankfurt - Rangers 1-1
S-au terminat primele 90 de minute, nedecis! Câștigătoarea Europa League se va stabili după prelungiri sau poate chiar după executarea loviturilor de departajare.
23:35
Rangers - Frankfurt 1-1
Avantajul lui Rangers a ținut doar 8 minute. Columbianul Rafael Borre a egalat pentru Eintracht în minutul 70, reluând în poartă din apropierea porții după o centrare ideală a lui Kostic.
23:21
Rangers - Frankfurt 1-0
Joe Aribo a deschis scorul pentru scoțieni, profitând de o eroare a defensivei adverse. Nigerianul a scăpat singur cu portarul după ce un fundaș advers a alunecat și nu l-a iertat pe Trapp.
22:48
Eintracht Frankfurt - Glasgow Rangers 0-0 la pauză
E pauză în prima finală europeană a sezonului. Echilibrul și prudența sunt cuvintele prin care poate fi caracterizată prima parte a acestui meci. Nemții au fost ceva mai prezenți în ofensivă, având 3 șuturi pe poartă, dar poarta lui McGregor nu a fost pusă cu adevărat în pericol în niciun moment.
22:12
Sebastian Rode a suferit o accidentare urâtă, primind o gheată în cap de la un aversar. Mijlocașul de 31 de ani a strâns însă din dinți și a rămas pe teren.
22:00
Start în marea finală din Europa League! Atmosfera este una fantastică în tribunele arene Ramon Sanchez Pizjuan.
21:04
Suporterii lui Rangers sunt și ei deja în număr mare în tribune și așteaptă cu nerăbdare startul partidei.
21:02
Fanii lui Eintracht aproape au umplut peluza care le-a fost rezervată, deși mai este o oră până la primul fuier al marii finale.
20:58
Echipa de start a celor de la Eintracht Frankfurt
20:57
Echipa de start a celor de la Glasgow Rangers
20:25
Ianis Hagi se află la Sevilla pentru a-și susține coechipierii. Mijlocașul român nu va putea juca din cauza unei accidentări suferite la începutul anului, dar trăiește meciul la cote înalte. Acesta a postat un mesaj special pe site-urile de socializare, având cuvinte de laudă la adresa fanilor lui Rangers.
"Sunt super încântat pentru această seară și nu mai am răbdare să-i văd pe băieți în acțiune. E o zi uriașă pentru toți implicați la Rangers. Primirea pe care am primit-o din partea suporterilor a fost la alt nivel. Ibrox este acolo unde sunt fanii", a scris Ianis pe contul personal de Instagram.
20:04
Porțile arenei Ramon Sanchez Pizjuan s-au deschis deja, iar fanii încep să intre pe stadion! Mulți dintre ei vor rămâne în proximitatea arenei în speranța că vor găsi pe ultima sută de metri un bilet.
20:02
Au mai rămas două ore până la marele meci, iar arena Ramos Sanchez Pizjuan este pregătită.
19:59
În jur de 100.000 de fani ai lui Rangers sunt la sevila, dar maxim un sfert dintre ei vor asista la marea finală. Unul dintre suporterii care nu au bilet invocă divinintatea într-un mod special pentru a primi un tichet la meci.
17:44
Sevilla a fost luată cu asalt de fanii celor două finaliste. Chiar dacă nu toți dintre ei au bilet la meci, aceștia au călătorit în capitala Andaluziei în speranța că vor trăi o noapte de neuitat în cazul unei victorii a echipei favorite.
Conform estimărilor presei din Spania, circa 150.000 de suporteri sunt prezenți la Sevilla. Două treimi dintre ei sunt fani ai lui Rangers.