Remiză albă pentru echipa lui Moruțan și Cicâldău! Rangers, fără victorie în Europa League! Rezultatele serii

Bianca Dumitru

Actualizat 01/10/2021 la 00:26 GMT+3

În această seară au fost programate meciurile din a doua etapă a grupelor Europa League.

Marseille - Galatasaray

În afară de echipele lui Ianis Hagi și Florin Niță care s-au înfruntat în această seară, în Europa League au mai evoluat și formațiile lui Dorin Rotariu, Ștefan Radu, Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău.
Primii doi au fost rezerve în partidele Ludogorets 0-1 Steaua Roșie Belgrad, respectiv Lazio 2-0 Lok. Moscova.
În schimb, Moruțan și Cicâldău au fost titulari în meciul pe care Galatasaray l-a disputat pe terenul celor de la Olympique Marseille, încheiat cu scorul de 0-0.
Partida nu a fost lipsită de incidente. Pe lângă conflictul izbucnit între suporteri în minutul 38, și jucătorii celor două echipe s-au luat la ceartă în prelungirile meciului, după un duel între Diagne și Saliba.
Cicâldău, integralist, și Moruțan, care a evoluat 73 de minute, au avut prestații bune, dar nu au strălucit.

Rangers, echipa lui Ianis Hagi, a suferit a doua înfrângere consecutivă în competiția europeană. După eșecul în fața celor de la Olympique Lyon, scor 0-2, scoțienii au fost învinși astăzi cu scorul de 1-0 de Sparta Praga, formație la care Florin Niță a fost titular.
Goalkeeper-ul român a ținut poarta cehilor intactă, iar Rangers, care a încasat singurul gol al partidei în minutul 29, după reușita lui Hancko, nu a putut să egaleze.
Ianis Hagi a început meciul ca rezervă, fiind trimis pe teren de Steven Gerrard în minutul 38. Românul nu a reușit nimic spectaculos, neputând să-și ajute echipa.
Trebuie menționat și faptul că Rangers a avut și dezavantajul de a juca în inferioritate numerică din minutul 74, după ce Kamara a încasat al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.
Astfel, campioana Scoției rămâne, fără punct după primele două etape, pe ultimul loc al grupei A din Europa League.