Cristiano Ronaldo, ratarea carierei în Omonia - United 2-3! Toate rezultatele din Europa League

Publicat 07/10/2022 la 00:41 GMT+3

Cristiano Ronaldo a fost integralist la Manchester United în paritda câștigată cu 3-2 pe terenul ciprioților de la Omonia Nicosia. Portughezul a contribuit cu un assist la succesul echipei sale, dar seara sa a fost stricată de o ratare rarisimă, una dintre cele mai mari din carieră.

Cristiano Ronaldo (Omonia Nicosia - Man United)

Cristiano Ronaldo nu a jucat niciun meci ca titular în Premier League în acest sezon, dar Ten Hag a mizat pe el din primul minut în toate partidele din Europa League. Man United a trecut peste eșecul drastic din derby-ul cu City și a câștigat cu emoții la Nicosia, 3-2 contra Omoniei.
Ciprioții au condus la pauză cu 1-0, după golul cu Ansarifard din minutul 34, dar "diavolii" au întors rezultatul în partea secundă. Rashford a egalat în minutul 53, iar Martial, intrat pe teren în minutul 61, a făcut 2-1 peste numai două minute. Rashford a reușit dubla în minutul 84, dar golul lui Panagiotou de la faza imediat următoare a păstrat suspansul pe final. United și-a păstrat, însă, avantajul și a obținut a 2-a victorie în grupă, fiind pe poziția a 2-a, după Real Sociedad, care are punctaj maxim după succesul cu 2-0 de pe terenul lui Sheriff Tiraspol.

Cristiano Ronaldo, ratare uluitoare

Cristiano Ronaldo nu a făcut un meci strălucit și s-a remarcat doar prin assist-ul de la golul 3. Lusitanul a avut ocazii, dar nu a reușit să marcheze. Una dintre ratările sale face înconjurul rețelelor sociale, fiind probabil cea mai mare din întreaga sa carieră. Din numai câțiva metri, starul a trimis în bară, deși portarul era ieșit din cadrul porții.
Dinamo Kiev a înregistrat al 3-lea eșec din tot atâtea partide în grupele Europa League. Echipa lui Mircea Lucescu a pierdut cu 2-1 la Rennes și mai are doar șanse teoretice de a avansa în primăvara acestei competiții. Ucrainenii speră încă la locul 3, care duce în 16-imile Conference League.
Scorul serii în Europa League a fost reușit de PSV Eindhoven, care a câștigat cu 5-1 în deplasarea de la Zurich. În aceeași grupă, Arsenal a trecut cu 3-0 de Bodo Glimt.