Liverpool a defilat cu Toulouse + Brighton, victorie cu Ajax în "grupa morții". Toate rezultatele din Europa League

Actualizat 26/10/2023 la 23:55 GMT+3

Seara de joi a oferit meciuri extrem de interesante în grupele Europa League, care au dat atât rezultate previzibile, cât și unele mai puțin așteptate. Una dintre favoritele la trofeu, Liverpool, s-a impus fără emoții cu Toulouse, în timp ce în derby-ul etapei, Brighton a învins-o pe Ajax, care trece printr-o formă extrem de slabă.

Darwin Nunez, Curtis Jones and Harvey Elliott of Liverpool celebrate 3rd goal during the UEFA Europa League 2023/24 match between Liverpool FC and Toulouse FC at Anfield on October 26, 2023 in Liverpool.

Europa League și-a consumat cea de-a treia etapă în seara de joi, la capătul a 15 partide care au oferit spectacol urmăritorilor. Una dintre principalele candidate pentru a doua competiție europeană, Liverpool, a rămas cu maxim de puncte în grupa ei, după o victorie cu cel mai dificil adversar, Toulouse.
"Cormoranii" nu au părut să aibă emoții în niciun moment în fața francezilor. Echipa lui Klopp a deschis scorul prin Jota în minutul 9, însă Toulouse a egalat repede prin Dallinga. Cu toate acestea, Liverpool a intrat la pauză cu un avantaj de 3-1, după ce Wataru Endo și Darwin Nunez și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor.
În repriza secundă, nicio echipă nu a mai forțat atât de mult, însă s-a mai marcat. Liverpool a continuat să își crească avantajul prin Ryan Gravenberch, după o fază în care Darwin Nunez nimerise bara. Ultimul gol al "cormoranilor" a venit la ultima fază, grație unui șut al lui Mohamed Salah în vinclu.
Formația de pe Anfield s-a impus astfel cu 5-1 și rămâne cu maximum de puncte în grupa E. Toulouse, deși a pierdut, rămâne pe locul doi, la un punct de cei de la LASK Linz.

Cel mai interesant meci al acestei etape din Europa League le-a adus față în față pe Brighton și Ajax Amsterdam. Formația din Olanda a arătat din nou că trece printr-o perioadă extrem de slabă și a fost învinsă pe Amex de britanici cu 2-0, într-un meci în care a marcat și Ansu Fati. În celălalt meci din "grupa morții", Olympique Marseille s-a impus în fața lui AEK Atena cu 3-1.
O echipă care se luptă la trofeu, Bayer Leverkusen, s-a impus și ea fără emoții cu azerii de la Qarabag, scor 5-1. O altă formație care a rămas cu nouă puncte din nouă posibile este AS Roma, care a învins-o pe Slavia Praga într-un meci dintre primele două clasate ale grupei G.
Rakow, echipa unde evoluează Bogdan Racovițan, a remizat cu Sporting Lisabona, într-un meci în care fundașul român a fost integralist. Toate rezultatele din grupele Europa League sunt aici:
  • Aris Limassol - Betis Sevilla 0-1
  • Olympique Marseille - AEK Atena 3-1
  • Molde - Hacken 5-1
  • Olympiakos - West Ham 2-1
  • Rakow - Sporting Lisabona 1-1
  • Sparta Praga - Rangers 0-0
  • Sturtm Graz - Atalanta 2-2
  • Backa Topola - Freiburg 1-3