Liverpool și Marseille se impun și sunt în primăvara Europa League! Rezultatele serii sunt aici

Dani Morar

Publicat 30/11/2023 la 23:57 GMT+2

Liverpool și Marseille au câștigat partidele din această seară de Europa League și și-au asigurat calificarea în primăvara europeană. West Ham a egalat-o pe Real Madrid într-un top extrem de interesant în ceea ce privește cupele europene.

LIVERPOOL, ENGLAND - NOVEMBER 30: Mohamed Salah of Liverpool (L) celebrates with teammate Joe Gomez after scoring the team's third goal from the penalty spot during the UEFA Europa League match between Liverpool FC and LASK at Anfield on November 30, 2023

Liverpool s-a impus cu 4-0 în fața austriecilor de la Lask Linz și și-a asigurat primul loc în grupa E. Echipa antrenată de Jurgen Klopp și-a făcut viața ușoară încă din primul sfert de oră, când a marcat de două ori.
Luis Diaz a deschis scorul în minutul 12, după o combinație bună cu Joe Gomez. Mingea a ajuns în lateral la fundașul "cormoranilor", care i-a întors favorul coechipierului său.
Cody Gakpo a dublat avantajul formației de pe Anfield doar 3 minute mai târziu. Mohamed Salah a pătruns în careu și a ales să paseze cu o scăriță spre olandez, care a marcat cu poarta goală.
În repriza secundă, Liverpool a primit un penalty, iar Salah a transformat fără emoții, executând în plasa laterală. Gakpo a închis tabela în prelungiri, iar scorul final a fost 4-0.
În urma acestui succes, Liverpool și-a asigurat primul loc în grupa E și calificarea în primăvara europeană.
Ajax a suferit o nouă înfrângere în acest start dezastruos de sezon. De această dată, Marseille a fost cea care i-a învinspe "lăncieri", scor 4-3pe Stade Velodrome.
Prima repriză a stat sub semnul echilibrului, drept dovadă și scorul de 2-2 înregistrat la pauză. Aubameyang și Mbemba au marcat pentru gazde, în timp ce golurile oaspeților au fost semnate de Brobbey. Berghuis a văzut cartonașul roșu după pauză, iar Marseille a preluat avantajul după ce Aubameyang a făcut dubla și a dus scorul al 3-2. Akpom a egalat, dar Ajax nu a scăpat de eșec și a pierdut cu 4-3 după ce a mai încasat un gol de la același Aubameyang, care a semnat hattrickul.
De la începutul sezonului 2021-2022, doar două echipe au câștigat minimum 22 de partide în cupele europene: West Ham și Real Madrid. Englezii au învins TSC cu 1-0, grație golului lui Soucek.

• Villarreal - Panathinaikos 3-2
  • Sheriff Tiraspol - Slavia Praga 2-3
  • Servette - AS Roma 1-1
  • Hacken - Leverkusen 0-2
  • Molde - Qarabag 2-2
  • TSC - West Ham 0-1
  • Freiburg - Olympiakos 5-0
  • AEK - Brighton 0-1