Hertha a condus la pauză cu 1-0 prin golul reușit de brazilianul Mattheus Cuhna, dar echipa lui Bruno Labbadia a lovită de taifunul Haaland. Lăsat fără fotbal în ultimele două săptămâni de Ministerul Sănătății de la Oslo, Haaland s-a răzbunat pe Hertha. Puștiul de 20 de ani a reușit trei goluri în 15 minute și a dat peste cap balanța meciului de la Berlin. Haaland a mai marcat o dată în deplasarea complicată din capitala Germaniei și a stabilit scorul final.

Cu toate acestea, norvegianul nu a fost mulțumit de faptul că a fost înlocuit de antrenorul Lucien Favre.

Cine vine în locul lui Mutu, la U21. Burleanu are în cap de listă un tehnician "greu"
PESTE 43 MINUTE

Favre către Haaland: Câte goluri ai dat? Trei?

”Sincer să fiu, după meci, Lucien Favre m-a întrebat câte goluri am marcat. Mi-a zis 'Câte ai dat? Ai dat trei?' și i-am răspuns 'Nu, patru. Doar patru, pentru că m-ai înlocuit'.” Eu sunt sincer, am fost puțin supărat pe el în momentul ăla, dar ăsta e fotbalul”, a declarat Haaland după meci.

Favre a confirmat dialogul ulterior: ”Da, este adevărat, pentru că eu nu urmăresc doar golurile, urmăresc și pasele”, a declarat el pentru ESPN.

Norvegianul este de neoprit. Haaland a marcat în acest sezon 15 goluri în 12 meciuri jucate în toate competițiile pentru Dortmund. Mai mult, Haaland a reușit și trei assisturi, contribuind la un gol la fiecare 63 de minute.

Golden Boy Haaland

După un sezon fantastic, atacantul lui Borussia Dortmund a câștigat titlul destinat celui mai bun tânăr jucător din lume (sub 21 de ani). Haaland îi urmează pe Mbappe (2017), De Ligt (2018) și Joao Felix (2019). Vârful norvegian a adunat 302 puncte, în timp ce Fati, locul secund, a acumulat 239 de puncte. Podiumul a fost completat de Alphonso Davies, cu 226 puncte.

Cifrele lui Haaland în 2020 au fost senzaționale: 29 de meciuri, reușind 27 de goluri și 6 assisturi.

Adrian Mutu a bătut palma cu CFR Cluj. Ardelenii îi vor plăti clauza de reziliere