Farul a reușit primul succes din acest sezon în playo-ff, impunându-se cu 1-0 în deplasarea de la Pitești cu FC Argeș. Echipa antrenată de Gheorghe Hagi a dominat clar încă din primul minut, și-a împins adversarul în jumătatea proprie, iar golul lui Radaslavescu din minutul 27, după o frumoasă acțiune a lui Pitu, a confirmat realitatea din teren.
Repriza secundă a aparținut tot echipei constănțene care și-a mai creat alte ocazii importante. Atacantul Adrian Petre în minutul 62, a dublat avantajul, fructificând o pasă excelentă a lui Artean. A fost al șaptelea gol al lui Adrian Petre în acest sezon, după ce a intrat din postura de rezervă. Mai mult, în cele șapte jocuri în care Petre a marcat venind direct de pe bancă, Farul a obținut șase victorii și un rezultat de egalitate.
"Un meci bun, cu un adversar greu, mereu a fost greu cu ei, dar suntem în play-off și meciurile sunt bune. Din păcate, suferim la ritm, e căldură mare, venim de la 0 grade sau două grade și am trecut la 20 și ceva de grade și asta s-a văzut. Dar am făcut un meci bun, atât ofensiv, cât și defensiv. Ce s-a schimbat? Golurile. Am dat șanse tuturor, vrem să îi evaluăm, cu seriozitate și cu câștig. Nedelcu era obosit, de aceea l-am schimbat. Jucăm cu interii, care au o vârstă bună, au un randament foarte bun, Radaslavescu, Grameni. Încercăm sa îi vedem pe fiecare, încercăm să câștigăm toate meciurile", a declarat Gică Hagi la final pentru DigiSport.
CSA Steaua a cerut la TAS suspendarea barajului de promovare în Liga 1! FRF, dată în judecată
ACUM 6 MINUTE

Ținta lui Hagi e acum locul 4

Farul Constanța rămâne pe locul 5 în clasament, cu 28 de puncte, patru mai mult decât FC Argeș, care a suferit a patra înfrângere consecutive în play-off.
”Am arătat ca o echipă stoarsă, nu am avut prospețime. Am avut și noi ocaziile noastre, am încercat să punem presiune pe ei, dar la o fază fixă nu ne-am respectat zona și am luat gol. Apoi ei au pasat foarte bine, au calitate și nu am mai reușit să marcăm. Am mai trecut prin momente grele, ne-am strâns, ne-am unit și am avut rezultate bune apoi. Le-am spus să-și facă fiecare o analiză individuală, să se gândească că nu e de ajuns că am ajuns în play-off, să se gândească la viața privată”, a declarat antrenorul celor de la FC Argeș, Andrei Prepeliță, conform DigiSport.
Farul Constanța e acum la trei puncte distanță de poziția a patra, pe care se află FC Voluntari. Antrenorul Gheorghe Hagi a spus, în dese rânduri, că obiectivul echipei e să prindă locul 4. Ilfovenii vor juca însă luni, cu FCSB, în deplasare.
În etapa următoare, Farul va întâlni, la Ovidiu, pe Universitatea Craiova, iar FC Argeș va juca la Voluntari.