FC Argeș, victorie cu Petrolul Ploiești în deplasare! Sărbătoarea de la UTA Arad, amânată

Irina Aldea

Actualizat 28/07/2020 la 20:56 GMT+3

FC Argeș s-a impus în deplasare în fața Petrolului Ploiești, iar prahovenii sunt acum scoși definitiv din cursa pentru promovare.

FC Argeș

FC Argeș a învins în deplasare Petrolul Ploiești după ce au fost conduși aproape tot meciul. Prahovenii au deschis scorul în minutul 15 prin Vajushi, însă argeșenii au revenit în mod spectaulos, iar în minutul 82, Prepeliță a înscris golul egalizator. Mai târziu, în minutul 87, arbitrul Colțescu a dictat penalty pentru FC Argeș după o fază controversată, iar Buhăescu a transformat și a stabilit scorul final, 1-2.
În urma acestui rezultat, Petrolul Ploiești a fost scoasă complet din cursa pentru promovare, iar sărbătoarea de la UTA Arad a fost amânată. Arădenii ar fi promovat doar în cazul în care Petrolul ar fi câștigat sau ar fi obținut un rezultat de egalitate. În ultima etapă sunt programate alte meciuri de foc. CS Mioveni-Petrolul Ploieşti, FC Argeş-UTA Arad şi Rapid-Turris sunt partidele din runda decisivă.

Petrolul Ploiești – FC Argeș 1-2 | Echipele de start

• Echipa de start Petrolul: Avram - Bărboianu, Manolache, Răuță, Țicu - Meza Colli, Deac, Marinescu, Vajushi - Arnăutu, Blănaru
  • Echipa de start FC Argeș: Micle - Oancea, Turda, Leca, Mușat - Șerban, Prepeliță, Năstăsie - Matiș, Buhăescu, Popescu