FC Barcelona - Real Madrid 1-2. David Alaba a deschis drumul spre victorie pentru Los Blancos cu o execuție magistrală

Actualizat 24/10/2021 la 19:19 GMT+3

Real Madrid a controlat tactic acest joc și și-a trecut în cont a patra victorie consecutivă împotriva rivalilor. La primul meci fără Leo Messi în El Clasico, Barcelona a suferit din punct de vedere ofensiv.

El Real Madrid celebra el gol de Alaba en el Barcelona-Real Madrid

La startul partidei Barcelona - Real Madrid, Los Blancos aveau un avans de 2 puncte, fiecare tabără având și un joc mai puțin disputat. Niciun antrenor nu a avut însă liniște în ultima vreme.
Ronald Koeman trăiește cu incertitudinea singuranței postului de câteva săptămâni, mai ales după ce catalanii au suferit două înfrângeri în Liga Campionilor cu scorul de 3-0, cu Bayern și Benfica. Poziția lui Carlo Ancelotti a fost pusă la rândul ei în discuție după ce Real a pierdut 5 din ultimele 6 puncte posibile în La Liga, în urma partidelor cu Villarreal și Espanyol.

FC Barcelona - Real Madrid 1-2, primul derby fără Leo Messi

Partida din Barcelona s-a desfășurat cu 86.422 de spectatori. Fanii au pregătit o scenografie specială pentru El Clasico – Episodul 247. Derby-ul a deschis practic o nouă etapă în istoria acestei confruntări. Meciul de maximă rivalitate și tensiune din La Liga a fost primul și fără Lionel Messi. Argentianianul și Cristiano Ronaldo, plecat în 2018 de la Real Madrid, au marcat El Clasico în ultimii 15 ani.
El Camp Nou, antes del Barcelona-Real Madrid
În prima repriză, catalanii au avut mai mult inițiativa, dar le-au lipsit ideile în ofensivă. Real Madrid nu a excelat cu defensiva, dar a fost capabilă să-și blocheze rivala. Barcelona și-a creat ocazii, dar totul se traduce prin eficiență, iar trupa lui Ronald Koeman nu a avut-o.
În schimb, Los Blancos au fost mai hotărâți atunci când au plecat în atac, iar diferența primei reprize a fost făcută de o execuție magistrală a lui David Alaba. Fundașul a ajuns în postura de atacant în minutul 32, pe un contraatac, și a șutat în diagonală, cu piciorul stâng, fără speranță pentru Ter Stegen.
La 0-1 la pauză, managerul olandez a încercat să aducă mai multă imaginație și putere de luptă în ofensivă și l-a trimis pe Coutinho în teren, în locul fundașului Mingueza. Barcelona nu a avut ce să mai piardă și a jucat totul pe cartea atacului, dar mai periculoasă a fost tot Real Madrid. Băieții lui Carlo Ancelotti au avut câteva șanse de a-și mări avantajul pe contraatac.

Real Madrid a ajuns la 4 victorii consecutive împotriva rivalilor

În ultima parte a jocului, pe teren a apărut și Aguero (min. 73), dar Barcelona nu a mai avut viteza de altădată, iar toate atacurile au fost blocate fără probleme de rivali. Real Madrid a renunțat în ultimele minute la ofensivă, a fost preocupată doar de apărare, iar în final și-a atins scopul, obținerea celor 3 puncte, cu care s-a desprins la 5 puncte de gruparea blaugrana.
A reușit și golul de 2-0 în prelungiri, pe un contraatac fulger, fructificat de Lucas Vasquez, după o fază încinsă în careul lui Courtois. Aguero a marcat și el în minutul 97, dar a fost prea târziu pentru Barcelona.
Vinicius y Jordi Alba se encaran durante el Barcelona-Real Madrid
Cu acest 1-0, Los Blancos au ajuns și la patru victorii consecutive împotriva Barcelonei.
Distribuțiile celor două formații:
Barcelona: Ter Stegen; Mingueza (Coutinho 65), Pique, Garcia, Alba; Busquets, Gavi (L. De Jong 85), F. De Jong (Roberto 77); Dest, Fati (Aguero 73), Depay.
Real Madrid: Courtois; Vazquez, Militao, Alaba, Mendy; Kroos, Casemiro, Modric; Rodrygo (Valverde 72; Carvajal 92), Benzema, Vinicius Jr (Asensio 87).
LG iți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.