FC Brașov dă lovitura în Ghencea: victorie, 1-0 cu Steaua!

Actualizat 27/11/2022 la 21:15 GMT+2

Fără antrenorul Dan Alexa, suspendat, ardelenii au marcat în repriza a doua un euro-gol. Chică-Roșă a prins un șut senzațional de la 25 de metri și l-a învins pe Horia Iancu

Steaua

Steaua București a pierdut al doilea meci pe teren propriu în actuala ediție de campionat, 0-1 cu FC Brașov. Singurul gol al meciului a fost înscris de Adrian Chică-Roșă în minutul 67, un trasor senzațional de la 25 de metri! Roș-albaștrii nu mai pierduseră în Ghencea din 23 august, atunci când Csicszereda Miercurea Ciuc s-a impus cu un uluitor 4-0.
În 15 etape în Liga 2, echipa antrenată de Daniel Oprița are acum trei înfrângeri, a mai cedat laTg. Jiu cu Viitorul Pandurii (3-4), două egaluri și 10 victorii.

Lipsa golgeterului Chipirliu

Frără principalul marcator, golgeterul Ligii 2, Bogdan Chipirliu (11 goluri), Steaua nici nu a contat în ofensivă. A fost cu adevărat periculoasă o singură dată, atunci când Adi Popa a lovit bara printr-un șut de la distanță, în minutul 49.
FC Brașov nu l-a avut pe banca tehnică pe antrenorul Dan Alexa, suspendat, pe margine dând indicații secundul Ștefan Grigorie. Cel mai bun jucător al Stelei a fost portarul Horia Iancu.
Goal-keeperul gazdelor a mai salvat alte două ocazii imense ale ardelenilor, ultima chiar în prelungirile partidei.

Steaua rămâne pe primul loc

În ciuda înfrângerii, steliștii rămân pe primul loc în Liga 2, dar ecartul între ei și urmăritoare a scăzut. Unirea Slobozia a recuperat un singur punct după egalul cu Unirea Dej (1-1), de pe teren propriu. Victorii la limită însă pentru Oțelul Galați și Poli Iași, 1-0 cu Ripensia Timișoara, respectiv Dinamo.
Mai sunt doar patru etape din sezonul regulat, dar lupta rămâne deschisă pentru primele șase locuri, cele care duc în play-off.