”Dragonii” au fost într-o formă excelentă de la reluarea fotbalului, singurul rezultat negativ fiind un egal la Desportivo Aves. Au urmat apoi victorii cu Boavista, Pacos Ferreira, Belenenses și Tondela, în ultimul meci fiind singura ocazie în care au primit gol.
Ultima înfrângere a celor de la Porto a avut loc la Famalicao chiar înainte de oprirea campionatului iar meciul cu rivala Sporting a demonstrat faptul că echipa de pe Dragao merită titlul.
Scottish Premiership
Cât câștigă anual Ianis Hagi din colaborările cu marile branduri internaționale
După o primă repriză fără goluri, mijlocașul defensiv născut în Guinea-Bissau, Danilo Pereira, a decshis scorul pentru echipa antrenată de Sergio Conceicao în minutul 64 printr-o lovitură puternică de cap.
Porto mărșăluia fără probleme spre titlu, dar Marega a marcat și el în prelungirile partidei, cu un lob superb peste portarul Luis Maximiano. Marega marcase și în partida tur de pe Jose Alvalade, pe 1 mai.
Acesta a fost al 11-lea gol al sezonului pentru Marega și al 14-lea în toate competițiile în 43 de meciuri. Internaționalul din Mali a fost implicat în șapte goluri (cinci goluri și două assisturi) de la reluarea fotbalului, el fiind cel mai productiv în partida câștigată de Portoc cu 4-0 în fața celor de la Boavista, când a reușit o dublă și un assist.
Porto are un avantaj de opt puncte față de fosta campioană Benfica, echipa de pe Da Luz câștigând cu Vitoria Guimaraes (2-0) marți. Echipa de pe Dragao a câștigat 25 din 32 de meciuri până acum, având trei egaluri și patru înfrângeri. Porto mai are de jucat cu Moreirense și Braga.
Ansu Fati nu l-a uitat! Cine este omul pe care l-a îmbrățișat după primul gol marcat la revenire
Arteta, lăudat după victoria lui Arsenal: "Poate fi următorul Arsene Wenger!"