FCSB este deținătoarea Cupei României după ce a învins-o pe Sepsi cu 1-0 chiar la meciul de debut al lui Toni Petrea pe banca roș-albaștrilor.Acum, FCSB intră în cursă pentru a-și apăra trofeul, iar în șaisprezecimi ar putea avea parte de super-dueluri, precum cele cu CFR Cluj sau Viitorul Constanța. În afara acestor super-meciuri pe care le-am putea urmări, ar mai putea avea loc și derby-uri locale de foarte mare importanță, cum ar fi bătălia liderilor din primele două ligi ale României: Universitatea Craiova - U Craiova 1948, sau CFR Cluj - ”U” Cluj.
Federația Română de Fotbal a anunțat, pe site-ul oficial, că luni, 9 noiembrie, începând cu 15:30, va avea loc tragerea la sorți a șaisprezecimilor Cupei României, fază din care intră în competiție și echipele din Liga 1. Pentru stabilirea duelurilor, cele 16 echipe din Liga 1 și formațiile calificate din turul patru, alte 20 de grupări, au fost repartizate în două urne valorice, pe baza baza performanței reușite în ediția precedentă a Cupei României.
Partidele din şaisprezecimile, optimile şi sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.
Rezumatul meciului dintre West Ham și Manchester United, încheiat cu victoria diavolilor, 2-1