FCSB a început campania de meciuri amicale pentru pregătirea noului sezon cu moldovenii de la FC Sfântu Gheorghe, iar partida a fost una fără istoric. Echipa lui Toni Petrea s-a impus cu 6-0 (3-0 la pauză), arătând o formă excelentă.
Golurile "roș-albaștrilor" au fost marcate de Șut (min.7), Cordea (min.9), Ianis Stoica (min.28), Dumiter (min.57, din penalty, și 90+2) și Bota (min.90).
FCSB
Destinație surpriză pentru Dele Alli! Unde este dorit mijlocașul lui Everton
ACUM 5 ORE
  • Echipa de start: 99. A. Vlad - 23. Ov. Popescu, 5. Dawa, 6. Haruț, 22. Șuteu - 8. Șut - 30. Musi, 10. Tănase (cpt) - 98. Cordea, 19. Stoica, 7. Coman.
  • Rezerve: 1. Ducan - 2. Crețu, 13. Dumiter, 14. M. Tănasă, 15. Lixandru, 18. Edjouma, 21. Achim, 25. Perianu, 26. Oaidă, 31. Mamut, 77. Șerban.
În această perioadă, FCSB va mai disputa alet 3 partide amicale: cu Zimbrul Chișinău (2 iulie), CS Mioveni (6 iulie) și Oțelul Galați (9 iulie). Vicecampioana României își va începe aventura europeană pe 21 iulie, în turul doi preliminar din Conference League, unde va întâlni învingătoarea disputei FC Saburtalo Tbilisi – FK Partizani.

Rapid, înfrângere în primul meci de pregătire al verii

Rapid a început și ea seria partidelor test, iar formația lui Adrian Mutu a început cu stângul. Giuleștenii au cedat în fața austriecilor de la St.Polten, formație care a terminat sezonul trecut la jumătatea clasamentului din liga secundă.
Austriecii conduceau cu 2-0 în minutul 21, dar Rapid a egalat până la pauză prin golurile lui Florin Ștefan (min.37) și Pănoiu (min.43). S-a terminat în cele din urmă s-a terminat 3-2 pentru St.Polten, golul victoriei fiind marcat în minutul 84.
Tot astăzi, Farul a disputat două jocuri amicale, Gheorghe Hagi dorind să vadă toți jucătorii într-un meci întreg. În primul dintre ele, formația de la malul mării a trecut cu 3-1 de FC Brașov, golurile constănțenilor fiind marcate de David Kiki, unul dintre jucătorii nou-veniți, Cojocaru și Pitu. În al doilea meci, Farul a remizat alb în compania celor de la CS Mioveni.
O altă formație din Liga 1 care a jucat azi a fost U U Cluj. Ardelenii au pierdut la limită contra austriecilor de la Hartberg, scor 0-1. În primele două partide de pegătire, nou-promovata a învins Sănătatea Cluj (9-2) și a pierdut contra Napredak (0-2).
De la această oră evoluează și Universitatea Craiova, contra celor de la Qarabag. La pauză scorul este egal, 1-1.
Liga Campionilor UEFA
Rangers și PSV, egal pe Ibrox! Bodo/Glimt, victorie cu Dinamo Zagreb! Toate rezultatele serii
ACUM 5 ORE
Bundesliga
Trucul folosit de un arbitru din Bundesliga pentru a ascunde că o fază este analizată de VAR