Finanțatoarea unui club de tradiție din România face acuzații incredibile! "Am contactat FRF și UEFA! Pariuri ilegale"
Cecilia Lihv și-a retras recent finanțarea la Olimpia Satu Mare (a nu se confunda cu echipa primăriei din Liga 2), iar acum iese la atac cu acuzații incredibile, dezvăluind că în Liga 3 se practică blaturi, în care ar fi implicați jucătorii și arbitrii. Ea a hotărât să facă plângere și la UEFA, nu doar la FRF.
Cecila Lihv
Credit imagine: Facebook
După ce a activat în SUA, inclusiv pe Wall Street, suedeza Cecila Lihv și italianul Giuseppe Funicello au fondat SoccerViza, în 2012, academie cu sediul în Costa Rica care se axează pe căutarea talentelor în întreaga lume.
Ulterior, interesați de proiectul Olimpia MCMXXI Satu Mare, cei doi s-au mutat în România, Cecila Lihv devenind finanțatoare, iar Giuseppe Funicello antrenorul echipei din Liga 3.
Olimpia MCMXXI Satu Mare este continuatoarea clubului de tradiție fondat în 1921, în vreme ce CSM Olimpia Satu Mare, echipa din Liga 2, este finanțată de primărie și a fost fondată în 2018, sub denumirea de CSM Satu Mare. Ulterior, în mod cu totul ciudat, FRF a acceptat ca denumirea de "Olimpia" să poată fi adăugată numelui inițial.
Finanțarea a fost oprită și Cecila Lihv face acuzații foarte grave
În urmă cu două zile, Olimpia Satu Mare a emis un comunicat pe Facebook, în care era precizat faptul că Cecila Lihv și-a retras finanțarea, iar echipa este în imposibilitatea organizării ultimelor două partide programate în 2025 pe teren propriu.
"Comunicat oficial al CS SC Olimpia MCMXXI
Conducerea CS SC Olimpia MCMXXI informează că, începând de săptămâna trecută, înaintea meciului cu SCM Zalău, principalii finanțatori ai clubului și-au retras integral sprijinul financiar, această decizie generând o situație critică pentru club.
În prezent, CS SC Olimpia MCMXXI se confruntă cu imposibilitatea de a organiza următoarele două partide programate în calendarul competițional și, totodată, cu dificultăți majore privind continuarea campionatului. Obiectivul clubului rămâne disputarea ultimelor două meciuri ale anului și identificarea, ulterior, a soluțiilor necesare pentru a putea finaliza sezonul.
Având în vedere experiența anilor precedenți, probabilitatea de a atrage în scurt timp un nou investitor este redusă. În acest context, este esențială găsirea rapidă a unei surse financiare care să permită efectuarea deplasării la Turda. În cazul în care acest obiectiv nu va putea fi îndeplinit, clubul va fi nevoit să notifice Federația despre imposibilitatea clubului de a disputa acest joc. Din păcate două neprezentări consecutive atrag retrogradarea automată, iar demersul nostru urmărește prevenirea unei astfel de situații și obținerea unei ferestre de aproximativ două luni pentru a găsi alternative viabile.
CS SC Olimpia MCMXXI va continua să depună toate eforturile pentru menținerea activității sportive și pentru protejarea intereselor clubului", este comunicatul emis de Olimpia Satu Mare.
Oprirea finanțării este un obicei prea des întâlnit în fotbalul românesc, indiferent că vorbim de persoane private sau entități publice care sponsorizează echipele. Acesta părea să fie un caz ca toate celelalte, dar lucrurile nu stau deloc așa.
Într-o discuție cu as.ro, Cecila Lihv a lansat acuzații foarte grave, spunând că jucătorii și arbitrii sunt implicați în blaturi, acesta fiind motivul pentru care a ales să oprească finanțarea. Mai mult decât atât, ea a făcut deja reclamații la UEFA și FRF, oferindu-le și un sfat investitorilor care vor să se implice în fotbalul românesc și anume să lase baltă ideea, corupția fiind la un nivel mai înalt decât în Costa Rica!
- Acuzațiile vin la câteva săptămâni după ce Metaloglobus, o altă echipă din România, dar care activează în SuperLiga, a fost acuzată de practici ilegale.
"Eu și Joe Funicello am crezut întotdeauna în acest club, în istoria lui și în ceea ce reprezintă. Dar e greu să construiești dacă nu ai platforma potrivită. Când am venit în România, nu aveam nimic, nici măcar teren de antrenament.
Ceilalți oameni din club ne-au spus: «V-au mințit!» A trebuit să plătim o grămadă de bani diverșilor furnizori din Satu Mare și nu ni s-a zis cât e totul de politizat în România
Noi nu umblăm cu BMW-uri și Mercedesuri mari, nu suntem implicați politic. Noi muncim. Am făcut o greșeală. Noi am venit să investim, să creștem jucători și să-i vindem. Dar ca să vinzi jucători, trebuie să câștigi meciuri. Și când dai de arbitri care fac cu ochiul în timpul meciurilor… Am contactat FRF și UEFA, ne-au cerut declarații și am dat toate numele celor care știm că sunt implicați în lucruri necurate, în pariuri ilegale. Ancheta este în desfășurare.
Nu are sens să continui, când ei îți spun răspicat că vor avea grijă să pierzi. E un mediu corupt. O echipă din seria noastră a avut 13 penalty-uri în 14 etape. Noi am avut 11 penalty-uri dictate împotriva noastră. Au fost ofsaiduri clare, se vede pe înregistrări, nesancționate. Hențuri, cartonașe, decizii ilogice. 100% e vorba de pariuri și Federația știe situația.
Trebuie să ieșim din asta, chiar dacă iubim România, ne-am mutat aici, eu mi-am adus și familia. Dar pentru fotbal, România nu e locul potrivit. Nu recomand nimănui să vină să investească în fotbalul românesc. E instabil.
Corupția din fotbalul românesc e mai mare decât în cel din Costa Rica. Am avut acolo un club de liga a treia și nici măcar un milimetru nu se apropia de corupția de aici", a declarat femeia de afaceri suedeză, potrivit sursei menționate mai sus.
Olimpia Satu Mare ocupă poziția a 11-a în Seria 8 din Liga 3, cu doar opt puncte câștigate în 15 etape. Având în vedere situația, pentru echipa de tradiție urmează a 3-a desființare din ultimii 20 de ani.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/07/image-19c5c715-2ca1-4fe3-9eb2-58a69c434231-68-310-310.jpeg)