Atacantul român a început ca titular partida de la Istanbul și a deschis scorul în minutul 21 cu o super-execuție. Andone a driblat elegant un fundaș aflat la marginea careului și a trimis un șut cu efect direct în vinclul porții. A fost primul gol al atacantului de 26 de ani, împrumutat în această vară de la Brighton. Acesta nu s-a oprit și a mai înscris o dată pentru echipa antrenată de Fatih Terim. Internaționalul român a obținut un penalty spre sfârșitul primei reprize, pe care tot el l-a transformat cu încredere.
După pauză, Sivasspor a redus din diferență (min 69), dar Babel a restabilit-o la loc după numai 5 minute, cu un șut asemănător cu cel al lui Florin Andone. Oaspeții au mai înscris o dată, dar Galatasaray a menținut avantajul până la final. A fost a treia victorie din acest sezon, cu care echipa lui Andone a urcat pentru moment pe locul secund, chiar peste adversara din această seară.
Un jucător de la Barcelona îi ia locul lui Florin Andone la Cadiz! La cine renunță Xavi
24/12/2021 LA 16:49
A fost al patrulea meci jucat de Florin Andone pentru Galatasaray. Atacantul care a mai evoluat în trecut pentru Cordoba, Deportivo La Coruna și Brighton s-a aflat pe teren și la meciurile naționalei României contra Insulelor Feroe și Norvegiei, însă n-a izbutit să marcheze.
Pentru Galatasaray și Andone urmează meciul cu Real Madrid din UEFA Champions League, programat marți seară (ora 22:00). Echipa din Turcia are un singur punct după primele două runde din faza grupelor și ocupă locul al treilea.