"Foarfeca" lui Cvek decide dubla cu Maribor și o trimite pe CFR Cluj în grupele Conference League

Actualizat 25/08/2022 la 22:02 GMT+3

CFR Cluj a obținut calificarea în grupele Conference League, după ce a învins-o pe Maribor în returul play-off-ului, scor 1-0. Unicul gol al partidei a venit în minutul 90, atunci când Cvek a înscris superb, cu o foarfecă.

Nana Boateng (CFR Cluj-Pyunik Erevan)

CFR Cluj a obținut calificarea în grupele Conference League, după ce s-a impus în partida retur a play-off-ului cu Maribor, scor 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de Cvek în minutul 90, atunci când croatul a înscris cu o foarfecă superbă.
Prima ocazie a partidei le-a aparținut celor de la Maribor. În minutul 10, Brnic a șutat de pe partea stângă la colțul lung, dar șutul a fost apărat de Scuffet. Reacția campioanei României nu a întârziat să apară. În minutul 13, Yeboah a trimis cu capul periculos din centrarea lui Manea, dar Bergsen, portarul lui Maribor, a scos mingea care se îndrepta spre vinclu.
În prima repriză, ocaziile au continuat pentru CFR, fără să schimbe tabela însă. În minutul 31, Jefte a ratat o ocazie uriașă, atunci când a driblat un apărător al lui Maribor, dar l-a luat la țintă pe Bergsen. La faza imediat următoare, Yuri a reluat din corner cu capul, dar mingea s-a dus peste poartă.
În minutul 39, Jefte a avut o nouă ocazie de a deschide scorul, dar nu a reușit să profite de devierea lui Yeboah și să îl învingă pe portarul lui Maribor.

În repriza a doua, CFR nu a reușit să își creeze la fel de multe ocazii. Cele mai notabile momente au fost cele din minutul 53, atunci când Kronaveter de la Maribor a tras de la marginea careului, iar Scuffet a respins balonul de sub bară, dar și câteva minute mai târziu, atunci când Petrila nu a profitat de ieșirea lui Bergsen, iar faza s-a încheiat cu un fault în atac produs de Yeboah.
În minutul 87, Yeboah a fost foarte aproape de a înscrie, atunci când a urmărit un balon și a profitat de neînțelegerile din defensiva lui Maribor, dar lovitura sa de ca a lovit transversala.
CFR Cluj nu a renunțat și a forțat în ultimele minute obținerea calificării. Acest lucru s-a produs în minutul 90, atunci când Cvek a înscris cu o foarfecă.
În urma acestei victorii, CFR Cluj a obținut calificarea în al doilea sezon consecutiv în grupele UEFA Europa Conference League.