Argentina a încheiat la egalitate partida cu Paraguay, scor 1-1, în runda a 3-a din preliminariile Campionatului Mondial. Messi a reușit să înscrie în minutul 58, la scorul de 1-1, însă golul a fost anulat de VAR din cauza unui fault.
Romero a deschis scorul pentru Paraguay, din penalty, în minutul 21, iar Nicolas Gonzalez a restabilit egalitatea cu 4 minute înainte de pauză, după o pasă oferită de Lo Celso.
Chiar dacă nu și-a trecut numele pe lista marcatorilor, Messi tot s-a strecurat cumva în lumina reflectoarelor. Jucătorul cu 6 Baloane de Aur a reușit o preluare superbă la marginea careului advers, realizată la o înălțime de 1,83 metri, cu 13 centimetri mai mult decât propria înălțime.
Moment fabulos cu Sir Alex: "A luat-o razna la telefon, înjura și urla. Știți ce a făcut mama?"
ACUM 21 MINUTE
În același timp, Messi l-a depășit în aer și pe Lo Celso, jucător cu o înălțime de 1,78 metri, care se afla în apropierea lui.

Messi, o nouă fază "magică"

Cotidianul AS a aplaudat la scenă deschisă demonstrația acrobatică a starului argentinian. "Fotografia cu Messi care a fost postată pe jumătate de glob", au titrat jurnaliștii spanioli, făcând referire la rapiditatea cu care imaginea s-a viralizat în mediul online.
Din păcate pentru Argentina, preluarea lui Messi n-a contat pe tabelă, iar trupa condusă de Scaloni a coborât pe locul 2 în grupa preliminară. Brazilia și-a câștigat meciul cu Venezuela, scor 1-0, și a trecut pe prima poziție, la 2 puncte peste naționala lui Messi.
Pentru Argentina urmează partida cu Peru (18 noiembrie), din deplasare. În aceeași zi, Brazilia va juca pe terenul Uruguayului.
Serie A
Propunerea revoluționară a antrenorului de la Milan care ar putea schimba radical fotbalul
Trei antrenori pentru Rapid după a treia înfrângere consecutivă pe teren propriu a lui Mihai Iosif