Argentina a încheiat la egalitate partida cu Paraguay, scor 1-1, în runda a 3-a din preliminariile Campionatului Mondial. Messi a reușit să înscrie în minutul 58, la scorul de 1-1, însă golul a fost anulat de VAR din cauza unui fault.
Romero a deschis scorul pentru Paraguay, din penalty, în minutul 21, iar Nicolas Gonzalez a restabilit egalitatea cu 4 minute înainte de pauză, după o pasă oferită de Lo Celso.
Chiar dacă nu și-a trecut numele pe lista marcatorilor, Messi tot s-a strecurat cumva în lumina reflectoarelor. Jucătorul cu 6 Baloane de Aur a reușit o preluare superbă la marginea careului advers, realizată la o înălțime de 1,83 metri, cu 13 centimetri mai mult decât propria înălțime.
Dinamo, fără un jucător important la returul cu U Cluj! Cine va rata meciul decisiv din "Groapă"
ACUM 3 ORE
În același timp, Messi l-a depășit în aer și pe Lo Celso, jucător cu o înălțime de 1,78 metri, care se afla în apropierea lui.

Messi, o nouă fază "magică"

Cotidianul AS a aplaudat la scenă deschisă demonstrația acrobatică a starului argentinian. "Fotografia cu Messi care a fost postată pe jumătate de glob", au titrat jurnaliștii spanioli, făcând referire la rapiditatea cu care imaginea s-a viralizat în mediul online.
Din păcate pentru Argentina, preluarea lui Messi n-a contat pe tabelă, iar trupa condusă de Scaloni a coborât pe locul 2 în grupa preliminară. Brazilia și-a câștigat meciul cu Venezuela, scor 1-0, și a trecut pe prima poziție, la 2 puncte peste naționala lui Messi.
Pentru Argentina urmează partida cu Peru (18 noiembrie), din deplasare. În aceeași zi, Brazilia va juca pe terenul Uruguayului.
Liga Campionilor UEFA
Cine câștigă finala UCL și de ce? Oameni importanți din fotbalul românesc au păreri diferite