Cu siguranță, surpriza serii vine de la Paris, unde campioana mondială, Franța, a fost învinsă de Finlanda, scor 0-2. Trupa pregătită de Deschamps, fără accidentatul Mbappe în lot și cu un prim "11" format din jucători care n-au prins multe minute până acum la națională, s-a văzut condusă de nordici încă din minutul 28.
Forss a deschis scorul pentru oaspeți, după o dezorganizare în defensiva francezilor. Acesta a sprintat fulgerător către poarta lui Mandanda și l-a învins cu un șut la colțul scurt.
Valakari a dublat avantajul Finlandei în minutul 31, cu o super-execuție de la marginea careului. Nordicul a prins un șut cu efect minunat în vinclul porții lui Mandanda, care a rămas spectator.
UAE Premier League
Salariul uriaș cu care arabii l-au convins pe Olăroiu să semneze înainte ca FRF să facă o propunere
ACUM 26 MINUTE
Deschamps i-a aruncat în luptă după o oră de joc pe Griezmann, Martial și Kante, însă jocul ofensiv al Franței nu s-a îmbunătățit. Campioana mondială a expediat numai 3 șuturi la poarta Finlandei, la fel ca și nordicii.
S-a încheiat 2-0 pentru Finlanda, naționala clasată pe locul 55 mondial. De notat că aceasta a fost prima victorie a nordicilor în fața Franței în cele 7 întâlniri directe.

Portugalia lui Cristiano Ronaldo s-a distrat cu Andorra

Portugalia s-a distrat în partida cu Andorra, scor 7-0, într-un meci în care Cristiano Ronaldo și-a făcut apariția în repriza secundă.
Starul lui Juventus a ieșit accidentat în ultima etapă din Italia și părea că va lipsi la meciurile naționalei sale. Totuși, jucătorul cu 5 Baloane de Aur s-a refăcut repede și a fost introdus pe teren după pauză, la scorul de 2-0.
Așa cum era de așteptat, presiunea de la poarta Andorrei a crescut enorm odată cu apariția lui Ronaldo în peisaj. Campioana europeană a mai lovit de 5 ori până la final, iar CR7 a reușit un gol și o pasă decisivă.
Neto, Paulinho (dublă), Sanches, Garcia (autogol) și Joao Felix au mai înscris pentru Portugalia în meciul cu Andorra.
Grație golului din această seară, Ronaldo a ajuns la cota 102 în tricoul Portugaliei. Starul lui Juve s-a apropiat la 7 goluri de recordul absolut deținut de Ali Daei pentru golurile marcate la echipa națională.

Olanda - Spania, reeditarea finalei Mondialului din 2010

Olanda și Spania au reeditat finala Campionatului Mondial din 2010, câștigată de iberici grație golului înscris în extra-time de Andres Iniesta. Și de această dată, cele două echipe s-au aflat la egalitate după primele 90 de minute, scor 1-1.
Spania a deschis scorul în minutul 19, prin Sergio Canales, mijlocașul lui Betis. Acesta a fost servit de Alvaro Morata și a finalizat din interiorul careului, cu un șut la colțul lung.
Donny van de Beek a restabilit egalitatea imediat după pauză, când centrarea lui Wijndal i-a păcălit pe fundașii ibericii. Mijlocașul lui Manchester United a reluat din prima în plasa laterală, fără speranțe pentru portarul Unai Simon.
Cu golul din această seară și cu cel din meciul anterior al naționalei Olandei, împotriva Italiei, Van de Beek a bifat în premieră 2 partide consecutive în care marchează pentru "Portocala mecanică".

Belgia, Germania și Italia și-au câștigat meciurile amicale

Belgia a câștigat partida cu Elveția, scor 2-1, după ce a fost condusă cu 0-1 la pauză. Mehmedi a deblocat tabela în minutul 12. Batshuayi, aflat în formă excelentă, a reușit o "dublă" într-un interval de 21 de minute și a întors soarta meciului.
Atacantul lui Crystal Palace a ajuns la 20 de goluri înscrise pentru naționala Belgiei.
Italia a învins categoric Estonia, scor 4-0, grație golurilor marcate de Grifo (dublă), Bernardeschi și Orsolini.
Tot în această seară, Germania s-a impus la limită în fața Cehiei, prin golul lui Waldschmidt din prima repriză. Tânărul atacant al nemților reușise să marcheze și în apariția precedentă, contra Turciei.
Merseyside derby | Sigurdsson, mai scump decât Salah și Mane. Cum a fost "jefuită" Everton