Franța și Portugalia s-au anulat reciproc pe Stade de France. Rezultatele serii în Liga Națiunilor

Vlad Dumitrescu

Actualizat 11/10/2020 la 23:52 GMT+3

Franța și Portugalia au încheiat la egalitatate 0-0 pe Stade de France meciul lor din runda a treia din Liga Națiunilor.

Cristiano Ronaldo vs Paul Pogba

Portugalia rămâne lider în grupa A3 din Liga Națiunilor după un egal alb cu Franța pe Stade de France.
Această întâlnire a fost prezentată ca derby-ul serii, meciul dintre campioana mondială și cea europeană, însă partida nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor în ciuda talentului de pe teren.
Anglia a revenit pentru a învinge Belgia, cel mai bine clasată națională din lume, într-o victorie importantă pe Wembley. Belgia a deschis scorul devreme prin Romelu Lukaku, cel care l-a învins pe Jordan Pickford.
Totuși, deși Anglia a fost dominată în prima repriză, echipa lui Southgate a revenit în meci cu șase minute înainte de pauză după ce căpitanul Jordan Henderson a fost faultat în careu iar Marcus Rashford a transformat penalty-ul. În a doua repriză englezii au dominat însă au marcat din nou doar printr-un noroc mare, șutul lui Mason Mount fiind deviat de Toby Alderweireld în poartă.