Portugalia - Franța, reeditarea finalei Euro 2016, a reprezentat derby-ul serii. Campioana mondială s-a impus grație golului înscris de N'Golo Kante în minutul 53. Mijlocașul francez a reluat din fața porții mingea respinsă nefericit de Rui Patricio, după șutul trimis de Rabiot.
Cristiano Ronaldo, titular la naționala lusitană, n-a reușit să facă diferența, într-un meci extrem de echilibrat.
Starul lui Juventus a expediat 6 șuturi către poarta lui Lloris, fără rezultate pe tabelă. De notat că Ronaldo n-a reușit să marcheze în vreunul din cele 5 meciuri disputate împotriva Franței.
#BREAKINGNEWS | Adrian Mutu s-a înțeles cu FRF pentru postul de selecționer al naționalei României
ACUM 21 MINUTE

Franța învinge Portugalia lui Cristiano Ronaldo și câștigă grupa din Liga Națiunilor

S-a încheiat 1-0 pentru Franța, rezultat care urcă naționala lui Didier Deschamps pe primul loc în grupa din Liga A, la 3 puncte în fața Portugaliei. În urma rezultatelor directe dintre cele două naționale (1-0 și 0-0), campioana mondială nu mai poate pierde poziția de lider.
În celălalt meci al grupei, Suedia s-a impus pe teren propriu în fața Croației, scor 2-1. Kulusevski, colegul lui Ronaldo de la Juventus, a deschis scorul în minutul 36. Suedia și-a dublat avantajul în prelungirile primei reprize, prin Danielson. Același Danielson și-a trimis mingea în proprie poartă în minutul 82 și a stabilit scorul final.
În urma acestei întâlniri, Suedia și Croația au același număr de puncte (3) și continuă lupta pentru evitarea retrogradării în Liga B.
Clasamentul grupei 3 din Liga A:
  • 1. Franța 13p
  • 2. Portugalia 10p
  • 3. Croația 3p
  • 4. Suedia 3p

Sergio Ramos a ratat 2 penalty-uri în meciul Elveția - Spania 1-1

Sergio Ramos a fost personajul negativ în duelul Elveția - Spania 1-1, deși a bifat un record istoric în această seară. Fundașul iberic a bifat cea de-a 177-a apariție la prima reprezentativă, devenind jucătorul cu cele mai multe meciuri disputate pentru o națională europeană.
Ramos l-a devansat în clasamentul all-time pe Gianluigi Buffon, legendarul portar al Italiei. Fundașul spaniol mai are nevoie de 7 apariții ca să-l egaleze pe egipteanul Ahmed Hassan, cel mai convocat jucător din întreaga lume.
Meciul de vis al lui Ramos avea însă să se transforme într-un adevărat coșmar. Specialistul de la 11 metri și-a găsit "nașul" în această seară și a ratat două penalty-uri.
Yann Sommer, goalkeeper-ul gazdelor, i-a parat ambele execuții căpitanului Spaniei. Prima oară în minutul 57, iar a doua oară în minutul 80. Ramos a excutat ambele lovituri în colțul din dreapta, însă portarul elvețian a reușit să salveze de fiecare dată.
Așadar, Sergio Ramos și-a întrerupt seria fabuloasă de 25 de penalty-uri transformate consecutiv. De notat că a doua lovitură a fost complet ratată, Ramos încercând să-l păcălească pe Sommer cu o execuție în stilul Panenka.
Partida din Elveția s-a încheiat 1-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 26, prin Freuler. Sergio Ramos a avut două șanse să egaleze, însă le-a ratat pe ambele. Gerard Moreno a salvat în cele din urmă formația lui Luis Enrique în minutul 89.
În urma rezultatului din această seară, Spania a coborât pe locul 2 în grupa din Liga Națiunilor, la un punct în spatele liderului Germania. Ucraina se află pe locul 3, în timp ce Elveția este codașa grupei.

Germania a trecut pe primul loc în grupă, după ce a învins Ucraina

Germania s-a impus în meciul cu Ucraina, deși a fost condusă încă din minutul 21. Yaremchuk a deschis scorul în meciul arbitrat de Ovidiu Hațegan. Leroy Sane a restabilit egalitatea în minutul 23, iar Werner a stabilit scorul pauzei 10 minute mai târziu. Tot Werner a lovit și în minutul 64, asigurându-i trupei lui Joachim Low cele 3 puncte.

• Letonia - Insulele Feroe 1-1
Un star de la Barcelona, dorit insistent de Rangnick la United! Care sunt țintele antrenorului
Liga Campionilor UEFA
Messi l-a făcut pe Mbappe să se răzgândească! Cum a surprins francezul după meciul cu Brugge