George Pușcaș, meciul carierei pentru Reading! A reușit o triplă în cinci minute

Actualizat 30/11/2019 la 19:07 GMT+2

George Pușcaș, atacantul lui Reading, a făcut meciul carierei în Championship. Românul a reușit o triplă, în doar 5 minute, pentru formația sa, în victoria de la Wigan, scor 3-1.

Internaționalul român, George Pușcaș, visează să joace în Premier League

După o perioadă în care a avut mai degrabă evoluții modeste, Pușcaș pare că a revenit la forma de la începutul acestui sezon, când ținea prima pagină a multor ziare online din Regat prin prestațiile sale.
Confruntarea cu Wigan se anunța una foarte grea pentru Reading, iar realitatea din teren a confirmat acest lucru. Gazdele au deschis scorul după 34 de minute, prin Garner și au reușit ulterior să se apere destul de exact.
În rol și-a intrat însă George Pușcaș, care, între minutele 79 și 84 a reușit un hat-trick de senzație.
Mai întâi, românul a fructificat sigur un penalty, pentru ca apoi să înscrie din pasele decisive ale lui Joao și MCCleary.
Grație victoriei de azi, Reading a urcat pe locul 18 în clasament, distanțându-se la 5 puncte de locul 22, primul care duce în liga a treia britanică. De partea cealaltă, Wigan a coborât chiar pe poziția a 22-a, una retrogradabilă.
3 goluri marcase Pușcaș în ultimele 16 meciuri. Azi, a reușit să puncteze de 3 ori în 5 minute.