Germania a arătat mult mai bine în prima parte a meciului. Serge Gnabry a deschis scorul în minutul 16. A fost al zecelea său gol în 11 meciuri pentru echipa națională a Germaniei. În minutul 22, Gnabry a pasat decisiv. Atacantul de 20 de ani de la Leverkusen, dorit de Manchester United, Kai Havertz, a marcat primul lui gol la națională.
Joachim Low a fost mulțumit la pauză de evoluția jucătorilor lui, dar tehnicianul de pe banca echipei naționale a Germaniei nu anticipa o repriză secundă dominată de adversari. Într-un meci clasic așa cum este întâlnirea dintre Germania și Argentina, era și păcat să nu existe tensiuni, chiar dacă este vorba despre o partidă amicală. Lucas Alario, argentinianul care joacă în Germania la Leverkusen, a înscris primul gol în dreptul oaspeților, iar cu cinci minute înainte de final, Lucas Ocampos a înscris golul egalizator.

Argentina, egal cu Germania fără Messi în lot

Cine sunt cei care au avut mari performanțe cu echipele naționale, dar n-au confirmat ca antrenori
13/11/2021 LA 15:52
Chiar dacă meciul a fost entuziasmant, ambele echipe au fost lipsite de marile vedete. Cel mai mare nume absent al amicalului Germania - Argentina a fost superstarul Barcelonei, Lionel Messi. Atacantul în vârstă de 32 de ani a fost suspendat de Conmebol după ce i-a acuzat pe organizatori de corupție în timpul Copa America 2019. Argentinianul a declarat atunci că Brazilia este favorizată pentru a câștiga competiția.
Din cauza acelei suspendări, Lionel Messi a ratat ultimele trei partide amicale ale țării lui: contra lui Chile (5 septembrie), Mexic (10 septembrie) și Germania (10 octombrie). Messi nu a fost singurul absent din atacul Argentinei. Selecționerul Argentinei, Lionel Scaloni, a ales să nu-i convoace pe golgheterul la zi al Premier League, Sergio Aguero (Manchester City), Angel di Maria și Mauro Icardi, ambii de la Paris Saint-Germain.

Germania și lotul modificat

Germania, care nu mai are în prezent în lot niciun jucător dintre cei de la Campionatul Mondial de fotbal din 2014, a scăpat controlul în partea secundă a partidei. Low a recunoscut că este un egal greu de digerat, chiar dacă este vorba despre o partidă amicală. Germania și Argentina s-au confruntat în finala Campionatului Mondial de trei ori până acum, cu Argentina câștigând-o pe prima (1986), iar Germania pe ultimele două (1990, 2014).
În mod cert e normal să fii nervos când conduci cu 2-0, iar apoi ești egalat și meciul se termină. Au adus în partea secundă multă calitate prin înlocuirile pe care le-au efectuat. În partea secundă am pierdut mingea de câteva ori, asta ne-a costat. Nu am fost curajoși și am întâmpinat multe dificultăți”, a precizat Joachim Low la conferința de presă de după meci.
Pe cine vrea Perez să aducă la Real în locul lui Ancelotti dacă rezultatele nu se îmbunătățesc
04/10/2021 LA 15:47