Panathinaikos se apropie din ce în ce mai mult de podiumul play-off-ului campionatului din Grecia. Azi, echipa antrenată de Ladislau Boloni a obținut o victorie mare pe teren propriu cu contracandidata la titlu, PAOK. Băieții lui Boloni au deschis scorul în minutul 39 al duelului din etapa a doua a play-off-ului din Grecia, prin Federico Macheda, fostul atacant al lui Manchester United.
Golul lui Macheda a fost singurul marcat în prima repriză. Oaspeții au revenit de la vestiare mai hotărâți și au reușit să controleze jocul în cea mai mare parte a reprizei secunde, dar nu au reușit să se apropie de poarta trupei gazdă. Dimpotrivă, Panathinaikos a continuat să fie foarte eficientă în atac și a mai punctat de două ori până la final.

Panathinaikos, victorie uriașă în Grecia în fața rivalei PAOK Salonic

Noi detalii despre negocierile pentru postul de selecționer! Care sunt cerințele Federației
18/01/2022 LA 03:18
În minutul 79, Lucas Villafanez a punctat pentru 2-0, iar șase minute mai târziu Aitor Cantalapiedra a înscris pentru 3-0, stabilit scorul final al partidei din etapa cu numărul 28. Pentru formația lui Ladislau Boloni, succesul cu PAOK reprezintă primul din play-off, după ce la debut a remizat, 2-2, cu Asteras Tripoli.
În urma victoriei clare obținute azi, trupa lui Boloni ocupă locul patru în play-off-ul din Grecia, cu 49 de puncte, unul în spatele celor de la PAOK, aflați pe a treia poziție, ultima de cupă europeană. Deși cursa pentru locurile 2 și 3 este foarte aprinsă, locul 1 pare deja adjudecat de Olympiakos, care are deja 70 de puncte, cu 19 peste ocupanta poziției a doua, Aris. Pentru echipa lui Boloni urmează chiar meciul cu liderul Olympiakos, pe 11 aprilie.