Panathinaikos se apropie din ce în ce mai mult de podiumul play-off-ului campionatului din Grecia. Azi, echipa antrenată de Ladislau Boloni a obținut o victorie mare pe teren propriu cu contracandidata la titlu, PAOK. Băieții lui Boloni au deschis scorul în minutul 39 al duelului din etapa a doua a play-off-ului din Grecia, prin Federico Macheda, fostul atacant al lui Manchester United.
Golul lui Macheda a fost singurul marcat în prima repriză. Oaspeții au revenit de la vestiare mai hotărâți și au reușit să controleze jocul în cea mai mare parte a reprizei secunde, dar nu au reușit să se apropie de poarta trupei gazdă. Dimpotrivă, Panathinaikos a continuat să fie foarte eficientă în atac și a mai punctat de două ori până la final.

Panathinaikos, victorie uriașă în Grecia în fața rivalei PAOK Salonic

*Belgian Pro League
Ladislau Boloni a anunțat că va părăsi Royal Antwerp. Care este motivul plecării
09/04/2020 LA 07:01
În minutul 79, Lucas Villafanez a punctat pentru 2-0, iar șase minute mai târziu Aitor Cantalapiedra a înscris pentru 3-0, stabilit scorul final al partidei din etapa cu numărul 28. Pentru formația lui Ladislau Boloni, succesul cu PAOK reprezintă primul din play-off, după ce la debut a remizat, 2-2, cu Asteras Tripoli.
În urma victoriei clare obținute azi, trupa lui Boloni ocupă locul patru în play-off-ul din Grecia, cu 49 de puncte, unul în spatele celor de la PAOK, aflați pe a treia poziție, ultima de cupă europeană. Deși cursa pentru locurile 2 și 3 este foarte aprinsă, locul 1 pare deja adjudecat de Olympiakos, care are deja 70 de puncte, cu 19 peste ocupanta poziției a doua, Aris. Pentru echipa lui Boloni urmează chiar meciul cu liderul Olympiakos, pe 11 aprilie.