Gheorghe Hagi a profitat de pauza competițională și a organziat un amical al Farului cu Galatasaray, echipa la care a scris istorie ca jucător. Astfel, "Regele" l-a înfruntat direct pe Fatih Terim, cel care i-a fost antrenor în cea mai glorioasă perioadă a carierei sale la nivel de club.
Partida s-a jucat la Istanbul, iar fiecare dintre cei doi antrenori au rulat întreg lotul pe care l-au avut la dispoziție. Turcii au intrat în avantaj la cabine, după autogolul lui Bradley de Nooijer din minutul 30.
Turkish Süper Lig
Impresarul lui Moruțan, după zvonurile privind împrumutul de la Galatasaray: "Nu e 100% apt fizic"
IERI LA 15:32

Farul a învins Galatasaray într-un meci amical

Partea secundă le-a aparținut însă constănțenilor, care au întors rezultatul pe final prin reușitele lui Betancor (min.85), Ely Fernandes (min.87) și George Ganea (min.90+3).
Așadar, Farul a obținut o victorie de palmares, contra unei echipe de tradiție din fotbalul european. La Galata, Olimpiu Moruțan a fost titular și a jucat până în minutul 85, când a fost înlocuit de Suer.
Farul a început destul de bine actualul sezon din Liga 1, clasându-se pe locul 5 după 7 etape. Singura înfrângere a formației de la malul mării a venit în meciul cu CFR Cluj, scor 0-1. În runda a 8-a, Farul va juca pe teren propriu contra Academicii Clinceni, formație care ocupă ultima poziție în clasament, cu numai 2 puncte.
Fatih Terim și-a pierdut răbdarea cu Moruțan! Presa turcă scrie că românul ar urma să fie împrumutat