Harry Maguire este personajul nelipsit din primul "11" al lui Manchester United. Căpitanul "diavolilor roșii" n-a ratat vreun minut în Premier League din momentul transferului său de la Leicester, în vara anului 2019.
Fundașul englez a ratat numai două meciuri în sezonul actual: unul cu PSG în Champions League, scor 2-1, și altul cu Brighton în Cupa Ligii, scor 3-0.
Pentru naționala Angliei, Maguire a bifat numai 4 apariții în 2020. Fundașul de 27 de ani a lipsit la meciurile din luna septembrie din cauza scandalului din Grecia, precum și din cauza unui cartonaș roșu primit împotriva Danemarcei, în octombrie.
Bundesliga
Bayern e de neoprit! Record de goluri pentru Nagelsmann în Bundesliga după victoria cu Furth
ACUM 4 ORE
Per total, Maguire s-a aflat pe teren timp de 4.745 de minute. Următorul jucător de câmp din topul realizat de CIES Football Observatory (la data de 17 decembrie 2020) este Ruben Dias, fundașul lui Manchester City, cu 4.344 de minute. Portughezul este urmat pe podium de Lionel Messi, talismanul Barcelonei, care a strâns 4.293 de minute în 2020.
De notat că Victor Lindelof - colegul lui Maguire din defensiva lui United, se află pe locul 7 în acest top al jucătorilor de câmp, cu 4.142 de minute petrecute pe teren în 2020.

Topul jucătorilor de câmp cu cele mai multe minute adunate în 2020:

• 1. Harry Maguire - 4745 minute (Manchester United)
  • 2. Ruben Dias - 4344 minute (Manchester City)
  • 3. Lionel Messi - 4293 minute (Barcelona)
  • 4. Bruno Fernandes - 4164 minute (Manchester United)
  • 5. Bruno Pacheco - 4162 minute (Ceara SC)
  • 6. Romelu Lukaku - 4144 minute (Inter Milan)
  • 7. Victor Lindelof - 4142 minute (Manchester United)
  • 8. Raphael Varane - 4123 minute (Real Madrid)
  • 9. Jesus Navas - 4110 minute (Sevilla)
  • 10. Callum McGregor - 4106 minute (Celtic)

Maguire, jucătorul cu cele mai multe minute petrecute pe teren în 2020

Maguire i-a depășit pe toți portarii din fotbalul mondial la numărul de minute adunate în acest an. Fundașul lui United este urmat în clasamentul general realizat de CIES de Marcelo Lomba, goalkeeper-ul lui Internacional, care a bifat 4.740 de minute.
Chiar dacă Maguire este fotbalistul cu cele mai multe minute petrecute pe teren în 2020, fundașul englez este depășit la numărul de meciuri disputate în acest an de Christian Eriksen. Mijlocașul lui Inter a evoluat în 54 de partide, cu una mai mult decât Maguire. Totuși, danezul a fost mai mult rezervă la trupa lui Conte, adunând mai puțin de 1.000 de minute pe teren.
Documentarul "Loving Maradona" va fi difuzat pe Eurosport 1 luni seară, de la ora 00:00, după partida de Premier League dintre Chelsea și West Ham. Documentarul va putea fi urmărit și marți, de la ora 16:00, tot pe Eurosport 1.

Maddison, gol senzațional, după una din fazele sezonului. Reușita, anulată de VAR pentru un offside

"Mă voi întoarce cât de curând!" Unde vrea să antreneze Marius Șumudică după despărțirea de CFR Cluj
ACUM 5 ORE
Real Madrid îi 'betonează' contractul lui Vinicius! Incredibil cât câștigă starul de pe Bernabeu