A fost primul eșec al sibienilor în acest sezon de liga a doua, trupa lui Marius Măldărășanu înregistrând 8 victorii și 4 egaluri până la eșecul împotriva steliștilor.
După primele 13 etape din liga secundă, Hermannstadt se află pe locul 2, cu 28 de puncte, în timp ce Steaua se află pe poziția a 6-a, cu 25 de puncte.
Petrolul este lider autoritar, cu 36 de puncte, după ce a învins-o astăzi pe Dunărea Călărași, scor 4-1.
Women's World Cup Qualification UEFA
Anglia a bătut recordul mondial la fotbal feminin! Scorul incredibil într-un meci de calificare
ACUM 5 MINUTE
De menționat este faptul că primele 6 clasate la finalul sezonului regulat vor evolua într-un play-off pentru promovarea în prima ligă.

Victorie la limită pentru trupa lui Oprița

A fost o partidă controlată de "militari", care nu traversau cea mai bună formă înaintea meciului. Concret, trupa lui Oprița nu mai câștigase de 3 partide, remizând cu Astra Giurgiu și Concordia Chiajna, și pierzând cu Petrolul.
De cealaltă parte, sibienii aveau 2 victorii și un egal în ultimele 3 meciuri. Prima repriză a fost lipsită de mari ocazii, steliștii fiind cei care au pus în pericol poarta apărată de fostul dinamovist Vlad Muțiu.
Chipirliu a fost cel mai periculos om al oaspeților, alături de Buhăescu, însă Muțiu a reușit să-și salveze echipa.
După pauză, jocul a crescut foarte mult în ritm, mai ales odată cu trecerea timpului, iar oaspeții au deschis scorul în minutul 53, fiind ajutați de gafa lui Muțiu.
Adi Popa, transferat în această vară, a centrat din lovitură liberă, portarul sibienilor a reținut balonul, însă l-a scăpat, iar Buhăescu a profitat și a înscris.
Daniel Oprița a preferat să adopte un joc defensiv, iar CSA Steaua s-a închis după înscrierea golului, iar sibienii nu au reușit să își creeze foarte multe ocazii de a egala.
De altfel, chiar Oprița a declarat la finalul meciului că echipa sa a preferat să nu ofere prea multe spații: "Băieții au dat dovadă de caracter, atitudine, asta le-am cerut, muncă, sacrificiu. De data asta, noi am fost echipa care s-a apărat, am încercat să-i surprindem pe contraatac. Am încercat să nu le dăm spații. Am făcut un joc bun defensiv. Cred că ocaziile mai clare noi le-am avut, chiar dacă a fost o dominare a celor de la Hermannstadt, în prima repriză. Știu că este frustrant și pentru ei să piardă, și nouă ni s-a întâmplat să dominăm și să nu reușim."
Pentru Steaua, urmează mecul cu cu U Cluj, de pe teren propriu, în timp ce Hermannstadt va merge la Giurgiu, pentru duelul cu Astra.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
În ce condiții Balonul de Aur ar putea ajunge la Lewandowski! Anunțul jurnaliștilor din Franța